11.07

11 lipca 2021
15 niedziela zwykła „B”

Czy zapytaliście, czemu Cicero?
Księgi zaś twoje, mimo złote wargi
Paweł? lub Sokrat? tych słów rzekłszy parę,
Kart z pergaminu, i twoje dzienniczki
Żyją… do dzisiaj cię za piersi bierą,
Z elektrycznymi okrzyki lub skargi
A ty, choćbyś im nierad, dawasz wiarę.
Gasną – jak ckliwe o południu świeczki.
(Cyprian Kamil Norwid – Wielkie słowa)

 1. Liturgia: w niedziele, święta i dni powszednie – w dolnym kościele; do 29.08 Msze św. odprawiane będą według programu wakacyjnego: 8:00; 10:00; 12:00 i po południu: 18:00.
 2. Dziś:  święto św. Benedykta, Opata – Patrona Europy, założyciela benedyktynów; także: rocznica tzw. Rzezi Wołyńskiej – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej Polskiej. Niech będzie to okazja do naszej modlitwy o pojednanie w oparciu o prawdę.
 3. Dzisiejsza taca przeznaczona jest na opłaty za wciąż drożejącą energię: gaz i prąd.
 4. PONIEDZIAŁEK: wspomnienie św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, Biskupa i Męczennika; 17:30 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego – intencje wpisujemy do księgi.
 5. WTOREK: wspomnienie św. pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta; po wieczornej Mszy św., nabożeństwo ku czci bł. Edmunda Bojanowskiego w intencji naszych wnuków, dzieci i młodzieży, zwłaszcza wypoczywających na wakacjach.
 6. ŚRODA: wspomnienie św. Henryka, Cesarza.
 7. CZWARTEK: wspomnienie św. Bonawentury, Biskupa i Doktora Kościoła; adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi do 20:30.
 8. PIĄTEK: wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel.
 9. Ks. Tomasz organizuje pielgrzymkę do Medjugorie (30.07-08.08) – zapisy w zakrystii.
 10. Niezwykle popularne w ostatnich latach studia prawnicze można podjąć także na uczelniach deklarujących szacunek dla tradycyjnych wartości: np. Collegium Intermarium i Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.
 11. Trwa Rok Ignacjański (2021.05.20-2022.07.31), w 530-lecie urodzin (1491) i 400-lecie kanonizacji św. Ignacego, założyciela jezuitów. W Warszawie ojcowie jezuici zapraszają do parafii: św. Andrzeja Boboli, Matki Bożej Łaskawej i św. Szczepana.
 12. Przy wyjściu: polecamy prasę katolicką: Idziemy, Gościa Niedzielnego; oraz dla dzieci – Małego Gościa Niedzielnego.
 13. Budowa: czekamy na warunki pogodowe, by dokończyć impregnację elewacji; przy tej okazji zostaną wymyte okna od strony zewnętrznej; we środę – w górnym kościele, w obecności specjalistów – prezentacja nagłośnienia; wkrótce podpiszemy umowę z wykonawcami; dziękujemy za wpłaty na konto na ten cel; po wakacjach ofiarodawcy otrzymają pamiątkową płytę, która powstała w kręgu naszej parafii.
 14. Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć: ŁUKASZ MATUSIAK, kawaler i JOANNA MARIA KRAJEWSKA, panna, oboje z naszej parafii. Kto znałby przeszkody zachodzące między nimi, proszony jest o zgłoszenie ich do kancelarii parafialnej.

Nie sposób wyobrazić sobie historii chrystianizacji Polski bez udziału i pomocy „czarnych mnichów”, jak byli zwani w przeszłości. Przybyli wraz z czeską księżniczką Dobrawą, by stworzyć podstawy administracji państwowej i kościelnej. Od Synowie św. Benedykta byli obecni w najważniejszych ośrodkach politycznych i religijnych. Ich opactwa stały się centrami oddziaływania. Można mówić dwojako o ich obecności: historycznej i współczesnej. Aktualnie są w Polsce 4 klasztory benedyktyńskie, zrzeszone w Kongregacji Zwiastowania NMP: opactwo pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Tyńcu, opactwo pw. Narodzenia NMP w Lubiniu, klasztor pw. Zwiastowania NMP w Biskupowie i klasztor św. Benedykta w Starym Krakowie (dom filialny opactwa tynieckiego). Warto nadmienić, że cechą charakterystyczną benedyktynów jest bardzo duża autonomia poszczególnych klasztorów, które funkcjonują jako oddzielne i samodzielne wspólnoty zakonne, przez co przyjmują wyjątkowe posłannictwo.