01.01

1 stycznia 2023
(Druga Niedziela Po Narodzeniu Pańskim)
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, Maryi

Ukraina 2022. Myśl nowoczesnego Polaka.
Dziś rano wstrząsnęła mną ta myśl przy goleniu:
„Ktoś zarabia na każdym pocisku, minie, bombie”.
I wołam, choć nie jestem pokoju gołąbkiem:
„Bądź człowiekiem i nie daj się wy-człowieczeniu!”

Tę myśl przenicowało światło w nagłym błysku,
i szalona refleksja spadła na mnie z góry,
jakby ją stamtąd anielskie wyśpiewały chóry:
„Czy ci, co cierpią, mają udział w zysku…?”
(ks. Adam Zelga, z inspiracji Marcina Brykczyńskiego)

 

 1. Wczoraj zmarł papież – senior Benedykt XVI, przyjaciel i następca św. Jana Pawła II, najwybitniejszy teolog przełomu XX i XXI w. Pytany kiedyś, czego mamy się spodziewać w wieczności, odparł: Bóg jest tak wielki, że nigdy Go nie ogarniemy, bo wciąż jest nowy. Istnieje nieustający, nieskończony bieg ciągłego odkrywania i radości… (P. Seewald Benedykt XVI. Ostatnie rozmowy, 2016, s.37).
 2. Dziś: Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, Maryi; wspomnienie nadania Najświętszego Imienia Jezus; 56 Światowy Dzień Modlitw o Pokój pod hasłem: Nikt nie może ocalić się sam (z orędzia papieża Franciszka); 17:30 nabożeństwo o zakończenie wojen.
 3. Nabożeństwa wieczorne w tygodniu:
  • PONIEDZIAŁEK: do Miłosierdzia Bożego.
  • WTOREK: z bł.Edmundem Bojanowskim modlimy się za nasze dzieci i młodzież.
  • ŚRODA: różaniec w intencji pokoju na Ukrainie.
  • CZWARTEK: całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu (nie będzie spowiedzi) – wolne godziny po północy (zapisy w zakrystii).
  • PIĄTEK: ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 4. W TYGODNIU: PONIEDZIAŁEK: wspomnienie św. Bazylego Wielkiego i Grzegorz z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła.
 5. CZWARTEK: 19:00 spotkanie Rycerzy Kolumba.
 6. PIĄTEK: pierwszy w miesiącu; uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli);
  porządek nabożeństw – niedzielny;

  • spowiedź podczas Mszy św.;
  • 19:00 parafialne kolędowanie z poczęstunkiem – dolny kościół (zaprasza zespół muzyczny GAR).
 7. SOBOTA: rano – czcimy Najświętszą Maryję Pannę: Jutrznia, Msza św. i nabożeństwo wynagradzające.
 8. Świąteczne finanse: do 6.01 tace – na spłatę długu za ławki; na ten cel także ofiary z kolędy; w święta zebrano 9000 zł z tacy, a w na konto budowlane (2022.12) wpłynęło ponad 40000 zł; najbliższe zamierzenia budowlane to oświetlenie prezbiterium (ok. 50000 zł) i wykonanie konfesjonałów – dziękuję fundatorowi jednego z nich (35000 zł); fundusz Wolica – Ukrainie świąteczna zbiórka – 7000 zł.
 9. Kolęda
  • PONIEDZIAŁEK: Gutta 1 (17:00); Bajaderki 1-36 (19:00); 2, 2a (17:00); 4 (10:00 lub 17:00).
  • WTOREK: Pachnąca 81 (10:00 lub 17:00); Nugat 8 (17:00); Kopcińskiego 14 (17:00); Kopcińskiego 12 (19:00).
  • ŚRODA: Nugat 7 (17:00).
  • CZWARTEK: Nowoursynowska 147; 147a,b; 145F (17:00); Nugat 2 (19:00).
  • PIĄTEK: Nowoursynowska 143 a -h (9:00).
  • SOBOTA: Nugat 5 (14:00).
 10. Przy wyjściu: prasa – Idziemy, Gość Niedzielny oraz gratis: Columbia, Wiara i Życie.
 11. Firma cateringowa, która obsługiwać będzie Szkołę Matki Teresy z Kalkuty – poszukuje panie do pracy w kuchni (info w zakrystii).
 12. Do przyszłej niedzieli trwa: zbiórka zabawek: Dzieci Polskie – Dzieciom Ukrainy; ale najbardziej potrzebne są ciepłe kurtki, buty (także dla dorosłych) i źródła światła i ciepła; wczoraj część darów przekazaliśmy siostrze Walerii z obwodu Chmielnicki; z serca dziękuję za obfitość Waszych serc – kilkanaście dużych kartonów; zakupimy także generator prądotwórczy dla syna pani, która pracuje w naszym przedszkolu – jest na froncie; niech kieruje nami deklaracja Ugody hadziackiej (1658.09.16), że nasze narody: postronnych… protekcję odrzucają – a dobrowolnie, jako wolni do wolnych, równi do równych i zacni do zacnych powracają.
 13. Życzenia Proboszcza – Gdy byłem młody, miałem wrażenie, że dla przyszłości szukamy tego, co łączy. Na stare lata mam odwrotne doświadczenie. Zda mi się, że ludzkość buduje na tym, co dzieli. Dlatego moje życzenia są przewrotne – czego Wam w nowym roku nie życzę: wojny; dalszej inflacji; droższej energii; awantur w sejmie i na ulicach; ulegania mediom; ucieczki od Kościoła; tańca wokół swego ja; konsumpcyjnego nastawienia, swawoli jako wolności; pogardy dla przeszłości i polskich bohaterów…

 

Z orędzia papieża Franciszka
Przekonawszy się… o kruchości… człowieka…, można rzec, że największą lekcją Covid-19 jest świadomość, że potrzebujemy siebie nawzajem, choć kruchym skarbem jest braterstwo, oparte na Bożym dziecięctwie. Nikt nie może ocalić się sam. Pilne jest, by wspólnie szukać i promować wartości uniwersalne… Nauczyliśmy się też, że ufność w postęp, technologię i skutki globalizacji była przesadna, przeradzając się w indywidualistyczne i bałwochwalcze upojenie…

Ale… mogliśmy odkryć: pokorę; solidarność, mniejsze konsumpcyjne roszczenia, zaangażowanie, nieraz prawdziwie heroiczne… Z tego rodzi się świadomość postawienia w centrum słowa „razem”. Razem… budujmy pokój i przechodźmy przez najbardziej bolesne wydarzenia.

W tym samym czasie na ludzkość spadła nowa, straszna katastrofa… Wojna na Ukrainie pochłania niewinne ofiary i szerzy niepewność – by pomyśleć o problemach ze zbożem, cenach paliwa…Ta wojna, wraz z innymi konfliktami na całym świecie, stanowi klęskę ludzkości. Z pewnością wirus wojny jest trudniejszy do pokonania niż te, które dotykają ludzkiego organizmu, bo nie pochodzi z zewnątrz, ale z wnętrza ludzkiego serca, zepsutego przez grzech (Mk 7, 17-23).