06.01

6 stycznia 2023
(Trzech Króli)
Uroczystość Objawienia Pańskiego

Ukraina 2022. Pastorałka o Trzech Królach (ks. Adam Zelga)
Jadą Trzej magowie.
Mędrcy, Monarchowie!
W stepy Ukrainy
do Bożej Dzieciny.

I myślą: O! Gwiazdo!
Nad pałacem staniesz!
A On ma za gniazdo
Chutor przy kurhanie.

Jest szopa w chutorze
Tu Dzieciątko Boże
Na sianie zrodzone
Płacze wyziębione.

Wokół trudno wierzyć
Jest rannych żołnierzy
Przy nich się uwija
Józef i Maryja.

Mędrcy wraz z darami
Dzielą się sercami
Dziecko przytulają
Rannych pocieszają.

Inną drogą – inni
Do Ojczyzny wrócą
Niewinni a winni
Ku Bogu się zwrócą.

 1. Wczoraj pożegnaliśmy papieża – seniora Benedykta XVI (Josepha Ratzingera; 1927 – 2022). Zapamiętajmy ostatnie wypowiedziane przez niego słowa – najkrótsze, najprostsze i najpiękniejsze wyznanie wiary i świadectwo: Jesus, ich liebe dich – Jezu, kocham Cię.
 2. Dziś: Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli); Msze św. według programu niedzielnego; pierwszy piątek miesiąca; spowiedź podczas Mszy św.;
  • 17:30 nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa;
  • 19:00 zapraszamy na nasze coroczne, piękne, parafialne kolędowanie z poczęstunkiem – dolny kościół (zaprasza zespół muzyczny GAR).
 3. Jutro – pierwsza sobota miesiąca: rano – czcimy Najświętszą Maryję Pannę: Jutrznia, Msza św. i nabożeństwo wynagradzające.
 4. Budowa: dziś również taca na zwrot długu za ławki, ale – w wyniku Waszej wzruszającej hojności (taca, kolęda, konto) możemy uznać, że są one już naszą własnością;
  • następne zamierzenia, co do urządzania wnętrza kościoła, to oświetlenie prezbiterium (koszt ok. 50000 zł)
  • i wykonanie konfesjonałów – dziękuję fundatorowi jednego z nich (35000 zł).
 5. Kolęda: Przepraszam mieszkańców: a/ Os. Kiedacza 26-34 – drugi raz wyznaczyłem wizytę duszpasterską, b/ Nugat 8 za odwołanie kolędy (choroby księży).
  • PIĄTEK (6.01): Nowoursynowska 143 a-h (9:00).
  • SOBOTA (7.01): Nugat 5 (14:00).
  • PONIEDZIAŁEK (9.01): Nugat 8 i Kiedacza 36-54 (17:00).
  • WTOREK (10.01): Nowoursynowska 145 (17:00) i Kopcińskiego 3 (19:00).
  • ŚRODA (11.01): Pachnąca 1-79 (17:00), 2-66 (19:00).
  • CZWARTEK (12.01): Nowoursynowska 143, 143J,K (17:00); Kopcińskiego 5, 8 (19:00), 6 (20:00) Przybylskiego 7 (19:00).
  • SOBOTA (14.01): Kiedacza 56 (11:00), Pachnąca 95 (14:00).
  • Prosimy o pomoc w dostarczeniu informacji.
 6. Przy wyjściu: prasa – Idziemy, Gość Niedzielny oraz gratis: Columbia, Wiara i Życie.
 7. Firma cateringowa, która obsługiwać będzie Szkołę Matki Teresy z Kalkuty – poszukuje panie do pracy w kuchni (info w zakrystii).
 8. Jeszcze do niedzieli trwa: zbiórka zabawek: Dzieci Polskie – Dzieciom Ukrainy; potrzebne są ciepłe ubrania oraz źródła światła i ciepła; z funduszu Wolica – Ukrainie zakupimy także generator prądotwórczy dla syna pracownicy przedszkola Ziarenko, który jest na froncie; niech kieruje deklaracja Ugody hadziackiej (1658-09-16), że nasze narody: postronnych… protekcję odrzucają – a dobrowolnie, jako wolni do wolnych, równi do równych i zacni do zacnych powracają.

 

Benedykt XVI o życiu wiecznym:
W mojej encyklice o chrześcijańskiej nadziei zastanawiałem się nad tajemnicą życia wiecznego (Spe salvi, 10-12). Zadałem sobie pytanie: czy wiara chrześcijańska jest również dla współczesnych ludzi nadzieją, która przemienia i podtrzymuje ich życie (tamże, 10)? Bardziej radykalnie: czy mężczyźni i kobiety tej naszej epoki są jeszcze spragnieni życia wiecznego? Czy może doczesna egzystencja stała się ich jedynym horyzontem? W rzeczywistości, jak mówił św. Augustyn, wszyscy pragniemy „szczęśliwego życia”, szczęśliwości, chcemy być szczęśliwi. Nie wiemy dobrze, co to jest i jakie to jest, ale nas to pociąga. Na tym polega nadzieja wszystkich, wspólna ludziom każdej epoki i w każdym miejscu. Wyrażenie „życie wieczne” miałoby określać to nieodłączne oczekiwanie: nie jest to ciąg następujących po sobie dni kalendarzowych, ale moment zanurzenia się w oceanie nieskończonej miłości, w którym czas – przed i potem – już nie istnieje. Mamy nadzieję na pełnię życia i radości i tego oczekujemy od naszego bycia z Chrystusem (tamże, 12).
Odnówmy dziś nadzieję na życie wieczne, której fundamentem jest rzeczywiście śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. „Zmartwychwstałem i teraz zawsze jestem z tobą” – mówi Pan, a moja ręka cię podtrzymuje. Gdziekolwiek upadniesz, upadniesz na moje ręce, i będę nawet u wrót śmierci. Tam, gdzie nikt nie może ci towarzyszyć i gdzie nie możesz niczego ze sobą zabrać, czekam na ciebie, by ci przemienić ciemności w światło. Nadzieja chrześcijańska nie jest zatem nigdy wyłącznie indywidualna, jest także nadzieją dla innych. Nasze egzystencje są głęboko ze sobą powiązane, a dobro i zło, które każdy z nas czyni, zawsze dotyczy również innych. Modlitwa duszy pielgrzymującej w świecie może zatem pomóc innej duszy, która doznaje oczyszczenia po śmierci. Dlatego właśnie Kościół zachęca… do modlitwy za naszych bliskich zmarłych i odwiedzania ich grobów.
Niech Maryja, Gwiazda Nadziei, sprawi, że nasza nadzieja na życie wieczne stanie się silniejsza i bardziej autentyczna.