15.05

15 maja 2022
Piąta Niedziela Wielkanocna
Jest taki kraj (…) On jest do bólu prawdziwy.
I nic nie broni go od Wschodu, nawet góry (s. 196)
Jurij Andruchowycz, Moscoviada.

 

 

 1. Wczoraj Kazimierz ADAMASZEK, dyrektor naszej szkoły specjalnej i przedszkola Ziarenko, przyjął święcenia diakonatu stałego diecezji warszawsko-praskiej. Gratulujemy powołania i liczymy na pomoc duszpasterską.
 2. Dziś w Watykanie kanonizacja Karola Foucauld, Męczennika – patrona powracających do wiary.
 3. Dziś: Piąta niedziela wielkanocna; 7:45 Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny; 17:30 nabożeństwo majowe; 19:00 koncert organowy pod kierownictwem Witolda Błaszczyka, p.t.: Magister et discipuli (Mistrz i uczniowie). Piękne, zróżnicowane brzmienie naszych parafialnych organów docenili i ukażą artyści – muzycy z warszawskiej Akademii Katolickiej, wykonując utwory kompozytorów ostatnich trzech wieków;
  • zbiórka do puszek na stypendia dla dzieci z naszej szkoły specjalnej.
 4. W maju czcimy tradycyjnie – Najświętszą Maryję Pannę – nabożeństwa: w kościele: w niedziele i święta 17:30; w dni powszednie po wieczornej Mszy św.
 5. Dziękujemy za udział w nabożeństwach majowych przy kapliczkach (19:00): poniedziałek (Nugat); wtorek (Kokosowa); środa (Pawlaczyka); piątek (Kapliczka Katyńska). Przy tej ostatniej niech trwa błagalna modlitwa o nawrócenie Rosji i pokój na Ukrainie – bardzo proszę o liczny udział, zwłaszcza grup parafialnych.
 6. W tygodniu: PONIEDZIAŁEK: Uroczystość św. Andrzeja Boboli, Kapłana i Męczennika, patrona Polski i metropolii warszawskiej; 17:30 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.
 7. WTOREK: po wieczornej Mszy św. wraz z bł. Edmundem – modlimy się za nasze dzieci i młodzież.
 8. ŚRODA: wspomnienie św. Stanisława Papczyńskiego, Kapłana; 102 rocznica urodzin Karola Wojtyły; po wieczornej Mszy św. – różaniec za Ukrainę i o nawrócenie Rosji.
 9. CZWARTEK: wspomnienie bł. Elżbiety Czackiej, Dziewicy i założycielki; adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi do 20:30.
 10. PIĄTEK: 17:00 spowiedź dzieci przed pierwszą Komunią Św.;
 11. SOBOTA: 9:00 Warsztaty Pisania Ikon; 11:00 pierwsza Komunia św. uczniów Szkoły Podstawowej im. Matki Teresy z Kalkuty: kl. IIIa (11:00), III b (13:00); 17:00 spowiedź dzieci przed rocznicą pierwszej Komunii Św.
 12. NIEDZIELA (22.05): 14:00 rocznica pierwszej Komunii Św. dzieci klas IV.
 13. Pierwsza KOMUNIA ŚW.: (28.05) –  IIIc – SP nr 343 im. M. Teresy z Kalkuty i SP im. A. Einsteina
 14. Wakacje:
  • Ks. Konrad (24.07-02.08) z dziećmi i młodzieżą – odwiedzi Krasnobród (Roztocze);
  • Ks. Tomasz (25.06-02.07) z ministrantami (mile widziani ojcowie) – Mazury;
  • Ks. Tomasz (30.07-08.08) odbędzie pielgrzymkę do Medjugorie na Festiwal Młodych (zjazd młodzieży katolickiej świata); zapisy – do 15.05; koszt 1500zł; info i zapisy: 506546271: ks. Tomasz; 538388705: Joanna Pietrzyk (przewodnik); ksiadztom[at]gmail.com lub biuro[at]renovis.org
 15. Dziękuję za pomoc uchodźcom z Ukrainy: Irina, krawcowa chętnie wykona drobne prace krawieckich – kontakt: kadragan[at]poczta.fm lub: Katarzyny Dragan (numer 691 471 881 lub w zakrystii – szczegóły na ulotkach przy wyjściu z kościoła)
 16. Polecamy: prasę katolicka – Idziemy, Gość Niedzielny.

 

Dziś – kanonizacja Karola de Foucauld, patrona powracających do wiary. Należy on do tych świętych, którzy przemawiają do innych nie tym, co mówią i piszą, lecz własną świętością, sposobem codziennego życia. Przekonuje do wiary chrześcijańskiej nie przez prozelityzm, lecz poprzez przyciąganie.
– To co, Karol zwie nawróceniem, w rzeczywistości nie było nawróceniem w potocznym znaczeniu, bo był ochrzczony. Było to nawrócenie takie w sensie rozpoczęcia od nowa. W okresie dojrzewania utracił wiarę. Jako 27-latek pisał: 12 lat w nic i nikomu nie wierzyłem. Na nowo odkrył wiarę w kościele św. Augustyna w Paryżu – Boga, który jest miłosierdziem i przebaczeniem, którzy przywrócił mu sens i własną godność. Od tej rozumie, że do tego Boga miłości będzie należeć jego życie. Został przemieniony od wewnątrz. Nie narodził się świętym – stał się nim, pozwalając, by działała w nim łaska, wielkodusznie z nią współpracując. Z niecierpliwego i niezdyscyplinowanego żołnierza, człowieka, któremu ciągle brakowało pieniędzy, by zaspokoić swe żądze, oddał się bez reszty, unicestwił się pośród najuboższych na Saharze i stał się dla nich bardzo wyraźnym znakiem braterstwa…