15.08

15 sierpnia 2017
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Teraz nastało zbawienie, potęga i królowanie
Boga naszego i władza Jego Pomazańca (Ap 11,10)

 

 

 

 1. Dziś: Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny; Msze wg programu wakacyjnego o: 8:00; 10:00; 12:00 i 18:00; po Mszy św. o 10:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego; podczas każdej Mszy św. obrzęd błogosławieństwa ziół i kwiatów; po wieczornej Mszy św. nabożeństwo do bł. E. Bojanowskiego w intencji młodych pokoleń Polaków, zwłaszcza wypoczywających na wakacjach.
 2. Dziś także: 97 rocznica Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą, podczas której polscy żołnierze odparli najazd sowiecki i ocalili Niepodległość Polski; jest to równocześnie święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Wojska Polskiego).
 3. ŚRODA: wspomnienie św. Stefana Węgierskiego, Króla.
 4. CZWARTEK: wspomnienie św. Jacka, Kapłana, jednego z pierwszych dominikanów.
  Przypominamy, że książka o ks. Mariusza Graszku będzie dostępna we wrześniu.
  W 1942 r. Pius XII, zgodnie z życzeniem objawień Matki Bożej w Fatimie, dokonał ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi. Polski Kościół uczynił to 8.09.1946 r. na Jasnej Górze. 6.06.2016 r., w sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem, Akt poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi został ponowiony. Zostanie on także złożony w każdej diecezji, parafii i rodzinie 8.09.2017 r., w Święto Narodzenie Matki Bożej. Apelujemy o duchowe przygotowanie do tego.
 5. Sprawy budowlane: prosimy o: modlitwę w intencji naszych planów budowlanych: zaszklenie kościoła, pokrycia piaskowcem ścian frontowych, przyłącza i kotłowni gazowej; wsparcie finansowe – 500 zł od każdej rodziny do końca roku. Wyrażamy wielką wdzięczność wszystkim ofiarodawcom.
 6. Trwa Akcja Caritas: Tornister pełen Uśmiechów. W naszej parafii od lat prowadzimy zbiórkę szkolnych przyborów, które można składać w koszu przygotowanym w kaplicy św. Benedykta.
 7. Polecamy prasę katolicką i wolne intencje mszalne.

 

ks. Piotr Gajda PAMIĘTAJ, ABYŚ DZIEŃ ŚWIĘTY ŚWIĘCIŁ – Jan Paweł II i Benedykt XVI o świętowaniu niedzieli (8)

W świątecznej atmosferze – w niedzielę – Eucharystia ukazuje się w sposób bardziej czytelny (niż w inne dni), jako wielkie „dziękczynienie”, które skierowane do Ojca przez Kościół pełen Ducha Św., w zjednoczeniu z Chrystusem, staje się głosem całej ludzkości. „Uczestnictwo w Najświętszej Ofierze jest zawsze zjednoczeniem z Chrystusem, który składa się Ojcu w ofierze za nas”. Kościół zachęca wiernych, by podczas Mszy św. przystępowali do stołu Chleba. Zaproszenie to staje się „szczególnie naglące” podczas Eucharystii sprawowanej w niedziele i inne dni świąteczne. Z przyjmowania Chleba życia wszyscy czerpiemy moc ze Zmartwychwstałego Pana i Jego Ducha, aby przygotować się do dobrego wypełniania zadań, jakie mamy do wykonania w ciągu nadchodzącego tygodnia.
Jan Paweł II zobowiązywał duszpasterzy do pouczania wiernych, że we wspólnym przeżywaniu Eucharystii rodzina znajduje jeden z najbardziej wyrazistych znaków swojej tożsamości i „posługi”, jako „Kościół domowy”, gdy rodzice wraz z dziećmi przystępują do jednego stołu słowa i Chleba życia.
W każdym dniu Pańskim obecna jest Maryja. Nie może być inaczej, skoro jest Ona Matką Jezusa i Matką Kościoła. Wpatrujemy się w Nią słuchając słowa Bożego. Uczymy się od Niej jak to słowo rozważać w sercu i zachowywać je wiernie (Łk 2, 19). Od Maryi uczymy się stać pod Krzyżem Chrystusa, gdy przyjdą na nas cierpienia. Z Nią przeżywamy radość zmartwychwstania i zesłania Ducha Św.. Od niedzieli do niedzieli pielgrzymujemy idąc Jej śladami. Wierzymy, że dzięki orędownictwu Tej, która jest Córką Boga Ojca, Matką Syna Bożego i Oblubienicą Ducha Św., sprawowana przez nas Ofiara będzie się Trójcy Przenajświętszej podobała i zostanie przyjęta na cześć i chwałę Bożego Imienia oraz na pożytek nasz i całego Kościoła świętego (z „Modlitwy przy złożeniu darów ofiarnych”).