15.08

15 sierpnia 2021
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
20 niedziela zwykła „B”

Modlitwom bliska przez swą osobistość
Można – a jednak w prostocie zupełnej
Niewieścią – bliska pobłażaniom prawie
Przędąca wiele z barankowej wełny,
Przez Macierzyństwo, i bliska przez czystość
I bardzo cicha, a przeto niemniejsza,
Wszelkiej tęsknocie ludzkiej, wszelkiej sprawie
Współ pracująca wszystkimi cnotami,
Udatna – niby dobra białogłowa,
Kończąca wszystko… Matko Najmilejsza,
Z góry, a jednak patrzająca łzawie,
Módl się za nami… (C. K. Norwid Do Matki Bożej)

 

 1. Do końca wakacji: Msze św. niedzielne wg programu wakacyjnego: 8:00; 10:00; 12:00 i 18:00.
 2. Zmiany w służebnej obsadzie w parafii – od wrześniu: powitamy s. Leoncję, s. Elwirę i ks. Konrada Dmochowskiego; jednocześnie pożegnamy s. Gabrielę, s. Monikę i ks. Piotra Presnera.
 3. Dziś: uroczystość Wniebowzięcia NMP; na każdej Mszy obrzęd błogosławieństwa ziół i kwiatów; do puszek – zbiórka na stypendia dla dzieci z naszej szkoły specjalnej.
 4. Tydzień: PONIEDZIAŁEK: wspomnienie św. Stefana Węgierskiego, Króla; 17:30 oddajemy cześć Miłosierdziu Bożemu.
 5. WTOREK: wspomnienie św. Jacka, Kapłana; – po wieczornej Mszy świętej nabożeństwo do bł. Edmunda za nasze wnuki, dzieci i młodzież, zwłaszcza wypoczywających na wakacjach
 6. CZWARTEK: do 20:30 adoracja i możliwość spowiedzi.
 7. PIĄTEK: wspomnienie św. Bernarda, Opata i Doktora Kościoła.
 8. SOBOTA: wspomnienie św. Piusa X, Papieża.
 9. Ks. Błażej Węgrzyn oraz Małgorzata i Krzysztof Nycz, podobnie jak w ubiegłym roku, organizują wakacyjne warsztaty relacyjno-duchowe dla małżeństw, które chcą uczyć się budować bliskość mimo rozbieżności i przestać bezsensownie się kłócić (20 i 21.08; piątek i sobota) w naszej parafii. Szczegóły i zapisy na stronie RazeNaZawsze.pl: razemnazawsze/warsztaty – polecamy!!!
 10. Nagłośnienie: podpisano umowę z wykonawcą; trwa zakup sprzętu; prosimy o ofiary na ten cel; po wakacjach darczyńcy otrzymają pamiątkową płytę.
 11. Sakrament małżeństwa zawrą:
  1. Filip Andrzej WITKOWSKI, kawaler z parafii bł. Władysława z Gielniowa i Anna HORUBAŁA, panna z parafii tutejszej (2);
  2. kto znałby przeszkody między nimi, proszony jest o ich zgłoszenie.
 12. Przy wyjściu: prasa katolicka: Idziemy, Gość Niedzielny; kalendarz na 2022 r. z sylwetkami kanonizowanych przez Jana Pawła II Polaków; II tom Historii Kościoła prof. Roszkowskiego Wojciecha; Odsiecz z nieba – prymas Wyszyński wobec rewolucji – profesora Grzegorza Kucharczyka.

 

ŚWIĘTO MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ
W polskiej tradycji ludowej uroczystość Wniebowzięcia NMP zwano świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia obchodzono jedno z najstarszych świąt Maryjnych na Wschodzie, bardzo popularne wśród ludu. Oddawano wtedy cześć Maryi jako Matce Boga. Od początku VI to święto w Palestynie i Syrii staje się wspomnieniem zakończenia życia ziemskiego Maryi, zwane Zaśnięciem Najświętszej Maryi Panny.
Jest wiele apokryfów, które tłumaczą prawdy wiary. W jednym jest piękna opowieść. Gdy Matka Boża umarła, apostołowie chcieli ją pochować. Złożyli ciało w trumnie, ale musieli poczekać, bo św. Tomasz – spóźnił się. Gdy dotarł, chciał zobaczyć ciało Maryi. Po otwarciu trumny, były w niej jedynie piękne, pachnące lilie i inne kwiaty i zioła. Nazwa Matki Bożej Zielnej ma też związek z porami roku. Połowa sierpnia to czas zbiorów, pierwszych dożynek. Dlatego w tym dniu święci się kwiaty, zboża, zioła i warzywa.
W tym dniu święci się płody ziemi, przede wszystkim dojrzałe zboża i zioła, warzywa i owoce, związane w bukiet. Wiązankę, zależnie od regionu, zwie się zielem, ograbką, rózgą, kępką albo bukietem. Czasem ma formę zbliżoną do palmy wielkanocnej albo kosza z płodami rolnymi lub wianka.
Dodajemy do bukietu zioła, zwłaszcza lecznicze. One będą potem wykorzystywane przez cały rok. Piołun, dziurawiec, macierzankę, krwawniki i babkę. Ale i trzewiczki Matki Boskiej, choć to trujący tojad.
Według starej tradycji bukiet powinien składać się z 7 lub 77 różnych ziół, zbóż i kwiatów. Siódemka już w Starym Testamencie jest symbolem doskonałości. Do podstawowych ziół zalicza się: rumianek, miętę, melisę, bazylię, rozmaryn, lubczyk i nasturcję. Poświęcone rośliny miały dodatkowo różnorodne zastosowanie.
Dawniej na Matkę Boską Zielną gospodynie piekły słodkie bułki i chleb, przygotowywały smakowite dania z tegorocznych płodów rolnych, a stoły uginały się od owoców z własnego sadu. Do Matki Boskiej Zielnej nie wolno było jeść owoców – a dopiero, gdy zostały poświęcone. Tego dnia drzwi każdej chaty były otwarte dla wszystkich. Sąsiedzi się odwiedzali, a przy specjałach z warzywnika i sadu modlono się, śpiewano pieśni maryjne i ucztowano do późnego wieczora, dziękując za urodzaj.
Po zakończeniu święta bukiety trzymano cały rok, wierząc, że ochronią dom od nieszczęścia, choroby, czy pioruna. Ufano, że wyciągnięte z nich zioła są szczególnie skuteczne w leczeniu. W niektórych regionach wierzono również, że można zabezpieczyć kapustę, ziemniaki, rzepę i inne późne warzywa przed szkodnikami, jeśli w drodze powrotnej z kościoła do domu pozostawi się święcone „ziele” w bruzdach zagonów.
Obyczaj świecenia ziół w święto Wniebowzięcia znany jest także w innych krajach Europy: Czechach, Niemczech, Austrii, Nadrenii, Bawarii, Szwabii, Estonii. Zioła i bukiety z ziół święci się także u Ormian, na Kaukazie i na Sycylii…