16.12

3 niedziela Adwentu „C”
16 grudnia 2018
…Boże, Ty widzisz, z jaką wiarą oczekujemy świat Bożego Narodzenia, spraw, abyśmy przygotowali
nasze serca i z radością mogli obchodzić wielką tajemnicę naszego zbawienia… (Kolekta).

 

 1. Wczoraj, z okazji 15-lecia Papieskiego Amatorskiego Klubu Sportowego Ostaniec, w hali SGGW, rozegrano halowy turniej piłki nożnej Gramy dla Papieża; zwyciężyła Varsovia Warszawa przed Klubem SNU (szkoła sióstr Niepokalanek); najważniejszy jednak Puchar – fair-play, zdobyli nasi chłopcy. Gratulujemy!
 2. Autorem adwentowej wystawy pt. Dziecięce klimaty jest nasz parafianin, Rafał Strent. Obrazy są inspirowane wnukami Profesora i im dedykowane, więc bardzo Bożonarodzeniowe! Można je nabywać (telefon w zakrystii).
 3. Dziś: 7:45 Godzinki; po Mszy o 10:00 Koronka; 11:15 Msza prowadzona przez zuchów SHK Orzeł; 13:30 spotkanie 2. kręgu Kościoła Domowego; 15:30 Klinika Dużych Zwierząt (ul.Nowoursynowska 100) Msza i opłatek dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi; 16:00 Msza dla rodzin dzieci przygotowujących się do I Komunii św.; 17:30 nabożeństwo adwentowe; 18:00 spotkanie 2 Equipe Notre Dame; 19:00 opłatek grupy młodzieżowej Ragazzi.
 4. Dziś także: na każdej Mszy św. pokaz niezwykłego filmu o naszej szkole autystycznej pt. Uśmiechnij się do mnie.
 5. Roraty (6:15) Msza o świcie z lampionami (świecami); zapraszamy dzieci; codziennie śniadanie.
 6. Tydzień. PONIEDZIAŁEK: 17:30 czcimy Miłosierdzie Boże; 18:30 prosimy o pomoc w przygotowaniu paczek świątecznych dla parafian; 19:30 spotkanie Szafarzy Nadzwyczajnych Komunii św.
 7. WTOREK: 18:30 nabożeństwo do bł. Edmunda; 19:00 opłatek Kół Żywego Różańca, Apostolatu Maryjnego i Ruchu Rodzin Nazaretańskich.
 8. CZWARTEK: 7:30 Roraty w Chrześcijańskiej SP Daniel; adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź do 20:30.
 9. PIĄTEK; spowiedź wieczorem do 19:30.
 10. SOBOTA: 10:00 opłatek ministrantów; spowiedź wieczorem do 19:30.
 11. NIEDZIELA: 19:00 spotkanie kandydatów do Bierzmowania.
 12. W Wigilię Bożego Narodzenie (24.12) 
  1. Msza św. tylko o 6:15, nie ma wieczornej Mszy św.
  2. Pasterka: w górnym kościele; 22:00 dla dzieci (proszę o przyjście w strojach z epoki); o północy.
  3. Święta: Msze św. wg porządku niedzielnego; nie będzie żadnych nabożeństw.
 13. NIEDZIELA (6.01.), 19:00 – jak w ubiegłym roku zespół GAR zaprasza na parafialne kolędowanie.
 14. 2 tydzień FERII (5-9.02): organizujemy: rekolekcje w górach (Rodzinna Grupa Modlitewna); wyjazd na narty dla dzieci i młodzieży od lat 12 (ks. Tomasz).
 15. KOLĘDA:
  1. PONIEDZIAŁEK – ul.Nowoursynowska 145 F (17:00).
  2. WTOREK – ul.Nowoursynowska 149, 149abcd; (19:00).
  3. ŚRODA – ul.Nowoursynowska 147, 147a,b.
  4. CZWARTEK – ul.Nugat 5 kl. I-IX (17:00).
  5. PIĄTEK – ul.Kiedacza 36-54 (17:00).
  6. SOBOTA (od 10:00 do 12:00) – ul.Nugat 5 (kl. X, XI, XII).
  7. Bardzo prosimy o rozwieszeniu zawiadomień o kolędzie.
 16. Opłatki nie dotarły jeszcze pod wszystkie adresy.
 17. Przy wyjściu z kościoła polecamy: prasę katolicką; świece Caritas; kiermasz świąteczny III i IV drużyny zuchów SHK Orzeł – fundusze (po połowie) na sprzęt obozowy i Caritas.
 18. Na zewnątrz Kościoła zbiórka do puszek na stypendia dla dzieci z naszej szkoły specjalnej.

 

Stanisław Gieżyński (w: weranda.pl): Rafał Strent – profesor w drodze

Popijał piwo z Bohumilem Hrabalem, kolegował się z Rafałem Wojaczkiem i tropił zaginione skarby polskiej kultury w Mongolii. Oto profesor – malarz i grafik. Na początku były… „Zasady marksistowskiej filozofii nauki”. Młody student ASP zaprojektował okładkę książki… Studiował u Aleksandra Kobzdeja, którego wspomina jako wspaniałego człowieka. „Miłość do książek to jedna rzecz, którą mi wpoił” – opowiada. „Druga to zasada, że zawsze trzeba bronić studentów, niezależnie jak mocno nabroili. Bo zapisali się właśnie do twojej pracowni” – dodaje ze śmiechem.
Książki zawsze były ważną inspiracją. „Nie umiem nie czytać” – stwierdza. Literatura to także ludzie. Poznał w barze Rafała Wojaczka. Podcięty poeta wędrował od stolika do stolika i wsadzał rękę w cudze jedzenie w nadziei, że ofiara porzuci posiłek. Malarz zaproponował, że się z nim podzieli. Tak się zaczęła znajomość. Wojaczkowi i jego poezji poświęcił potem serię grafik. Nieco inaczej miała się sprawa z Bohumilem Hrabalem. Strent był z wystawą w Czechach, okazało się, że ktoś zna Hrabala, umówili się na piwo. „To był wesoły człowiek” opowiada profesor, który w Czechach ma rodzinę i zna język czeski.
Jeżdżąc z wystawami zwiedził kawał świata. W 1979 trafił do Mongolii. Zachwycił się krajobrazami i odległą, odmienną kulturą. Próbował miejscowego alkoholu pędzonego z mleka (nie kumysu!), choć przyznaje, że to wyjątkowe paskudztwo. Będąc już na miejscu, musiał zabawić się w… detektywa. Oto muzeum w Słupsku wypożyczyło kolekcję sztuki gotyckiej na wystawę w Mongolii. Zabytki dojechały, zostały pokazane, ale z powrotem nie wróciły. „Dotarłem do dokumentów poświadczających, że władze muzealne przekazały zapakowaną kolekcję Aeroflotowi. Potem słuch po niej zaginął. I do tej pory się nie odnalazły. A po wyprawie do Mongolii powstała seria grafik i obrazów, inspirowana egzotyczną krainą”.
Profesor mówi, że ma malarską naturę. Nie może się pozbyć przywiązania do koloru i zmieniania kompozycji kolejnych prac. „Dla grafika powtarzalność jego pracy to cnota, dla malarza wprost przeciwnie” – tłumaczy. Dlatego jego odbitki różnią się jedna od drugiej, bo natura malarska jest jednak silniejsza.
Oprócz malowania i tworzenia uczy na ASP i zasiada w licznych komitetach, radach i jury konkursów. Kiedyś był we władzach uczelni, wcześniej udzielał się w Solidarności. Wtedy, jak opowiada ze śmiechem, miał nawet własnego milicjanta. Jako że w domu była prasa graficzna, milicjant pilnował czy nie dzieje się nic nielegalnego. Szybko zresztą został „oswojony” i gdy pewnego dnia spod obrusa wypadła bibuła, natychmiast ją schował z powrotem i odwrócił wzrok.
Swoje zaangażowanie w liczne projekty profesor Strent traktuje jako pracę społeczną i popularyzatorską. Na pytanie kiedy znajduje czas na własną sztukę, uśmiecha się i kręci głową. „Sam nie wiem. Zostają mi chyba tylko wieczory i weekendy”.