17.01

17 stycznia 2021
2 niedziela zwykła B
On skarży się na ciemność mej mowy —
Czyż choć świecę raz zapalił sam?
Sługa mu ją wnosił pokojowy.
(Wielość przyczyn tak ukryto nam!)
Nić objąwszy iskrą, zrazu płonie,
Zalewa wosk, który górą wstawa,
Gwiazda jaśni powoli tonie,
Modra światłość jej i bladawa.
Już, już myślisz, że zgaśnie, że zdołu
Ciecz rozgrzewa, wszystko pochłonie…
Wiary trzeba, nie dość iskry i popiołu!
Dałeś wiarę — patrz, patrz, jak płonie!
Podobnież są i pieśni me. O człowieku,
Który im chwili skąpisz marnéj,
Nim, rozgrzawszy zimnotę wieku,
Płomień błyśnie ofiarny!
(Ciemność, Cyprian Kamil Norwid)

 1. Dziś: 7:45 Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP; po Mszy o 10:00 czcimy Miłosierdzie Boże; 17:30 nabożeństwo różańcowe; zbiórka do puszek na stypendia dla dzieci z naszej szkoły.
 2. Rozpoczyna się czas modlitw o Jedność: dziś XXIV Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim (Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście. Ja dziś nakazuję ci miłować Pana, Boga Twego, i chodzić Jego drogami, z: Pwt 30,15);
 3. 18-25.01 Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan;
 4. 25.01 nabożeństwo ekumeniczne w naszej parafii w intencji duchownych zmarłych podczas pandemii;
 5. 26.01 XXI Dzień Islamu w Kościele Katolickim (O wy, którzy wierzycie! Nie znieważajcie symboli kultu Boga, z: Koran 2,114).
 6. W tygodniu:
  PONIEDZIAŁEK: 17:30 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego; spotkanie Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Św. jest odwołane.
  WTOREK: wspomnienie św. Józefa Pelczara, Biskupa; po wieczornej Mszy nabożeństwo w intencji dzieci i młodzieży.
  CZWARTEK: wspomnienie św. Agnieszki, Dziewicy i Męczennicy; po wieczornej Mszy adoracja Najświętszego Sakramentu do 20:30.
  SOBOTA: 8 rocznica śmierci Ks. Józefa Kard. Glempa, Prymasa Polski; 9:00 Warsztaty Pisania Ikon (Orszady 10); 10:00 spotkanie 2 Equipe Notre Dame.
  NIEDZIELA (24.01): Niedziela Słowa Bożego; 16:00 Msza dla rodzin dzieci przed Pierwszą Komunią Św.
 7. Kolęda:
  Poniedziałek: Nugat 8 i Kopcińskiego 9 (20:00).
  Wtorek: Kiedacza 56 (19:00).
  Środa: Nugat 9 (19:00).
  Czwartek: Gutta 1,2 i Kopcińskiego 18 (19:00).
  Piątek: Nowoursynowska 139 (19:00).
  Sobota: Kiedacza 36-54 (10:00) i Kiedacza 26-34 (11:00);.Szczegóły w zawiadomieniach – proszę o dostarczeniu ich mieszkańcom.
 8. Przy wyjściu: z kościołą polecamy prasę katolicką: Gość Niedzielny, Wiara i Życie, Osservatore Romano.
 9. Kontynuujemy prace w górnym kościele przy zakrystii, rozpocząłem też rozmowy w sprawie nagłośnienia.
 10. W styczniu jest wolnych sporo terminów Mszy św. (przeważnie rano) – zapraszamy!
 11. Na zewnatrz zbiórka do puszek na stypendia dla dzieci z naszej szkoły specjalnej.
 12. Na stronie bojanowski.org i Facebooku jest link (Kolędujemy dla Julka) tegorocznego kolędowania; na tablicy przy wyjściu można skanować kod QR – przekieruje do filmu. Koncert dedykujemy małemu Julkowi.

 

Edmund Bojanowski: świecki, który założył zakon. I to żeński! (2018.08.07 – za: Alatheia)

Mężczyźni z rodziny Edmunda walczyli w powstaniu listopadowym. On sam postanowił zawalczyć o Polskę inaczej – wychowaniem pokoleń i pracą z ubogimi.
E. Bojanowski jest pierwszym na ziemiach polskich świeckim, który założył zakon. I jakby tego było mało, jest to zakon żeński – Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP. Pomyśleć, że wszystko zaczęło się od epidemii…

Cholera przyjechała do poznańskiego pociągiem – a linią, jaką w 07.1848 połączono stolicę Wielkopolski ze Szczecinem. Było lato, więc wiele osób udawało się do kurortu, nie bacząc, że szaleje tam choroba. Przywleczona do Poznania, szybko przyczyniła się do śmierci ponad tysiąca osób w mieście i powędrowała w okolice.
Dotarła do Grabonoga, majątku Teofila Wilkońskiego, przyrodniego brata Edmunda. Brak higieny, ubóstwo i słabe wyżywienie sprawiły, że zebrała tam w 1849 r. obfite żniwo. Umierali wszyscy, także w sile wieku. W wioskach zostały dziesiątki sierot. Edmund zajął się pielęgnacją chorych. Za własne pieniądze kupował leki, żywność, mył i pielęgnował zarażonych, dbał, by zdążyli się wyspowiadać i przyjąć wiatyk, płacił za lekarza. Nie był w stanie pomóc masie dzieci, które zostały same…

Edmund jest jednym z przedstawicieli polskiego ziemiaństwa, którzy – głęboko wierzący – widzieli potrzebę kształcenia niższych warstw społecznych, w tym widząc wyraz prawdziwego patriotyzmu. Bojanowski był świadomy, że najlepiej zacząć edukację i pracę nad rozwojem w jak najmłodszym wieku, stąd myśl o ochronkach dla dzieci była mu bliska, nim wybuchła zaraza. W 05.1850 r., powstało pierwsze przedszkole dla wiejskich dzieci – pod opieką trzech wiejskich dziewcząt (Bojanowski chciał, by opiekunki pochodziły z tego samego środowiska co dzieci), które nazwał ochroniarkami. Uważane są one za początek zgromadzenia, które w chwili śmierci założyciela, a więc nieco ponad 20 lat później, liczyło kilkaset sióstr i 22 domy. Pod naciskiem zaborców, kasujących zgromadzenia czynne, zakon podzielił się na cztery prowincje, podział ten zresztą utrzymuje się do dziś.

Bojanowskiemu nie brakło intuicji, jak wychowywać dzieci. Zabronił stosowania kar cielesnych, co trudno mieściło się w ówczesnej mentalności. Zalecał m.in. nauczanie, ale w formie zajęć nie dłuższych niż 30 minut, bo dzieci nie potrafią skupić się dłużej. Proponował dużo ruchu na świeżym powietrzu, prace dostosowane do możliwości wychowanków i zabraniał wykonywania za dzieci czynności, do których były już zdolne. Kładł nacisk na wychowanie religijne, ale pogłębione, a nie jedynie ograniczające się do wyuczonych praktyk.

Pod koniec życia zamarzył o kapłaństwie, ale pobyt w seminarium skończył po niecałym roku, gdyż zaostrzyła się gruźlica płuc, na którą cierpiał od wielu lat. Zmarł rok po opuszczeniu uczelni, w 1871.. Dzieła, które rozpoczął, zwłaszcza założone przez niego zgromadzenie, świetnie się rozwijają do dziś, a jego pomysł na wychowanie dzieci pozostaje nieustannie aktualny.