21.04

Wielkanoc
21 kwietnia 2019
…Dla poznania mądrości i karności, zrozumienia mów roztropnych,
przyjęcia pouczenia o rozważnym postępowaniu, sprawiedliwości i prawie i prawości
(Prz 1,2-3)

 

 1. 50 dni od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Zesłania Ducha Św. obchodzi się z wielką radością jako jeden dzień świąteczny, więcej, jako „wielką niedzielę” (św. Atanazy). Głownie w te dni śpiewa się „Alleluja”.
 2. Wielkanoc: 6:15 rezurekcja (procesja ul. Kokosową, Nowoursynowską, Imbirową – od Grobu Pańskiego w dolnym kościele do górnego kościoła); nie ma Mszy św. o 8.00, pozostałe wg programu niedzielnego – w dolnym kościele; 17:30 Nowenna do Miłosierdzia Bożego.
  Do soboty (27.04) trwa Nowenna do Miłosierdzia Bożego: 17:30.
 3. TYDZIEŃ: PONIEDZIAŁEK: Msze wg programu niedzielnego.
 4. ŚRODA: 18.00 spotkanie 2 Equipe Notre Dame.
 5. PIĄTEK (26.04): 20.00 Ursynowskie Spotkanie Benedyktyńskie (114) – Tajemnice okresu wielkanocnego, prowadzi o.Konrad Małys, który w Wielkim Tygodniu głosił nauki w naszytej parafii. Jest to niejako „dopowiedzeniem” jego rekolekcyjnych rozważań.
 6. SOBOTA (27.04):
  • 9.00 w ośrodku Emaus k/ Białobrzeg radomskich rozpocznie się spotkanie formacyjne dla rodzin klas III przed Pierwszą Komunią Św.;
  • 9.00 Warsztaty Pisania Ikon;
  • 11.00 w Szkole Wyższej Przymierza Rodzin – konwersatorium o wartościach chrześcijańskich w wychowaniu;
  • 19.00 ze Świątyni Opatrzności Bożej ruszy Droga Światła – nabożeństwo spotkań Jezusa Zmartwychwstałego z uczniami, które zakończy się w naszej parafii. Apelujemy o liczny udział, zwłaszcza grup parafialnych.
 7. NIEDZIELA (28.04), zwana Białą lub Miłosierdzia Bożego (Jan Paweł II); 15.00 godzina Miłosierdzia – oddajemy hołd Miłosierdziu Bożemu; 17:30 Nieszpory.
 8. PONIEDZIAŁEK (29.04) 19:30 (ul.Orszady 10) spotkanie Szafarzy Nadzwyczajnych Komunii Św.
 9. WYDARZENIA:
  • 11.05. pierwsza Komunia Św.;
  • 40 rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski;
  • 15/16.06 pielgrzymka do Lubonia k/Poznania na obchody 20-lecia beatyfikacji bł. Edmunda.
 10. Ks. Tomasz organizuje wyjazd dla ministrantów na Kaszuby – Sulęczyno (1-7.07).
 11. Czynna jest wystawa ikon: Panie, abym przejrzał – w sztuce kontemplacji Boskiego Oblicza.
 12. Wolne terminy Mszy św. czekają na intencje.
 13. Poruszeni tragedią pożaru katedry Notre Dame, wspomóżmy jej odbudowę – po Mszy św. zbiórka do puszek.

Chrystus zmartwychwstał. Nie odrzucajcie Go wy, którzy budujecie ludzki świat. Nie odrzucajcie Go wy, którzy w jakikolwiek sposób, w jakiejkolwiek dziedzinie budujecie… dziś i jutro. Budujecie świat kultury i cywilizacji; ekonomii i polityki; nauki i informacji. Świat pokoju… lub wojny? Świat ładu… lub terroru? Nie odrzucajcie Chrystusa: On jest kamieniem węgielnym! – słowami św. Jana Pawła II składamy Wam nasze życzenia. Dobrych, błogosławionych, spokojnych świąt. Alleluja!

Benedykt XVI – fragmenty eseju dotyczącego aktualnego kryzysu w Kościele (04.2019) – cz. 4

Misterium Kościoła… Kościół dzisiaj jest powszechnie postrzegany jako pewnego rodzaju aparat polityczny. Nawet biskupi formułują wyobrażenia jutra Kościoła niemal wyłącznie w kategoriach politycznych. Kryzys spowodowany przypadkami nadużyć duchownych skłania do postrzegania Kościoła jako czegoś nieudanego, co musimy wziąć w swe ręce i ukształtować na nowo. Ale własnoręcznie skonstruowany przez nas Kościół nie może stanowić nadziei.
Ale pole (kościoła) pozostaje Bożym polem, a sieć Bożą siecią. Przez wszystkie czasy jest także Boży siew i dobre ryby. Głoszenie tych rzeczy nie jest fałszywą apologetyką, ale konieczną służbą Prawdzie.
Apokalipsa prezentuje dramat. Naprzeciwko Stwórcy stoi diabeł, mówi źle o ludzkości i stworzeniu. Mówi do Boga, i do ludzi: „Spójrzcie, co Bóg zrobił. Pozornie dobre stworzenie. A w rzeczywistości pełne nędzy i obrzydzenia”. Jest to w rzeczywistości zniesławianiem Boga. Ma dowieść, że Bóg nie jest dobry i odciągnąć nas od Niego.
W obecnym oskarżaniu Boga chodzi nade wszystko o to, by zdyskredytować Kościół w całości i odciągnąć od niego. Idea lepszego Kościoła stworzonego przez nas samych jest propozycją diabła. Bo Kościół Boży istnieje także dzisiaj i jest właśnie narzędziem, za pomocą którego Bóg nas zbawia. Bardzo ważne jest przeciwstawianie kłamstwom i półprawdom diabła pełnej prawdy: „Tak, w Kościele jest grzech i zło. Ale i dzisiaj jest św. Kościół – niezniszczalny. I dziś jest wielu ludzi, którzy pokornie wierzą, cierpią i kochają, w których ukazuje się prawdziwy Bóg, kochający Bóg. Bóg ma także dzisiaj swoich świadków („martyres”) na świecie. Musimy tylko być czujni, by ich zobaczyć i usłyszeć.
Słowo „męczennik” jest z prawa procesowego. W procesie przeciw diabłu Chrystus jest pierwszym i prawdziwym świadkiem Boga, pierwszym męczennikiem, za którym od tamtego czasu poszła niezliczona rzesza. Dzisiejszy Kościół jest bardziej niż kiedykolwiek Kościołem męczenników i w ten sposób świadkiem Boga żywego. Jeśli z czujnym sercem rozglądamy się wokół i słuchamy, możemy dzisiaj wszędzie, szczególnie pośród zwykłych ludzi, ale także w wysokich rangach Kościoła, odnaleźć świadków, którzy swoim życiem i cierpieniem stają w obronie Boga. Lenistwo serca sprawia, że nie chcemy ich dostrzec. Jednym z wielkich i zasadniczych zadań naszej ewangelizacji jest – na tyle, na ile możemy – ustanowienie przestrzeni życiowych dla wiary, a nade wszystko znalezienie ich i rozpoznanie.