22.09

25 niedziela zwykła C
22 września 2019
Paweł, z woli Bożej Apostoł… do Kościoła, który jest w Koryncie…
Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i Chrystusa. (2 Kor, 1-2)

 

 

 1. We wspomnienie św. Zygmunta Szczęsnego-Felińskiego (17.09), otrzymaliśmy Jego relikwie. Jan Paweł II w kazaniu beatyfikacyjnym mówił: „Potrzeba… i dzisiaj, gdy hałaśliwa propaganda liberalizmu, wolności bez prawdy i odpowiedzialności nasila się w kraju, pasterze Kościoła nie mogą nie głosić niezawodnej filozofii wolności, jaką jest prawda Chrystusowego krzyża. Taka filozofia wolności jest istotowo związana z dziejami naszego narodu. Niechże ten święty patronuje szczególnie naszym wspomnieniom i rocznicom narodowym”.
 2. Dziś: 7:45 Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NPM; po Mszy św. o 10:00 Koronka do Bożego Miłosierdzia; 17:30 nabożeństwo różańcowe.
 3. Tydzień: PONIEDZIAŁEK: wspomnienie św. o.Pio z Pietrelciny; 17:30 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.
 4. WTOREK: po Mszy św. wieczornej nabożeństwo ku czci bł. Edmunda Bojanowskiego za nasze dzieci i młodzież.
 5. ŚRODA: wspomnienie bł. o.Władysława z Gielniowa, Patrona stolicy; 66 rocznica aresztu Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego.
 6. CZWARTEK: adoracja i spowiedź do 20:30.
 7. PIĄTEK: wspomnienie św. Wincentego a Paulo, Kapłana; 20:00 Ursynowskie Spotkanie Benedyktyńskie (117): „Liturgia – uczestnictwo w Bożym dziele”, prowadzi o.Włodzimierz Zatorski.
 8. SOBOTA: wspomnienie św. Wacława, Męczennika i Króla; 9:00 Warsztaty Pisania Ikon (Orszady) 10.
 9. NIEDZIELA (29.09): każdą Mszę św. kończyć będziemy modlitwą do św. Michała Archanioła;  
 10. Do jutra (23.09) można głosować na projekty z budżetu obywatelskiego na 2020.
 11. Sobota (5.10) – jest propozycja, aby zorganizować akcję Różaniec do granic parafii – modlitwy o określonej godzinie w kilku miejscach w parafii. Projektem kieruje ks. Tomasz… Oczekujemy na pomysły…
 12. NIEDZIELA (6.10): Msza św. w intencji Kół Żywego Różańca (11:15); w dzień później – Różaniec i spotkanie.
 13. Przy wyjściu polecamy: prasę katolicką; Kalendarz Patriotyczny na 2020; Historię Rycerzy Kolumba w Polsce; książeczki o cudzie eucharystycznym w Sokółce i inne, cenne broszury.
 14. Na zewnątrz Kościoła wywieszony jest plan posadzki (ok. 1100 płyt) górnego Kościoła. Fundator, po wyborze numeru zgłasza do zakrystii, by otrzymać imienny certyfikat. Koszt zakupu i położenia jednej płyty ok. 500 zł.

Posadzki granitowe
Najbardziej popularne wśród podłóg z kamienia są podłogi granitowe. Swoją popularność granit zawdzięcza trwałości i stosunkowo gładkiej, mało porowatej powierzchni. To surowiec odporny na ścieranie, wilgoć i pękanie. Nie jest również czuły na zmiany temperatury otoczenia. Bardzo trudno go zarysować i uszkodzić, w zasadzie jest plamoodporny. A przy okazji – łatwo go utrzymać w doskonałej higienie i czystości. Warto wiedzieć, iż nawet wiekowe podłogi wykonane z granitu, po oczyszczeniu środkami chemicznymi kwaśnymi i zasadowymi, wyglądają doskonale, jak nowe.
Posadzki z naturalnego granitu, trwałe, elegancki i ponadczasowe, mogą ciszyć swoim doskonałym stanem i wyglądem przez długi czas. Odpowiednio pielęgnowane, myte i zabezpieczane przed zabrudzeniami, stanowią doskonałe podłoże podłogowe nawet w miejscach o bardzo dużym natężeniu ruchu.

Granit strzegomski
Granit strzegomski – potoczna nazwa głównej skały wchodzącej w skład masywu Strzegom – Sobótka na Przedgórzu Sudeckim. Odznacza się barwą jasnoszarą, strukturą jawnokrystaliczną, pełnokrystaliczną, teksturą bezkierunkową. Składa się głównie z plagioklazu, kwarcu, biotytu, rzadziej hornblendy. Występują w nim liczne ciała pegmatytowe, zbudowane z minerałów ciemnych – szliry. Pocięty jest młodszymi żyłami aplitów oraz żyłami kwarcowymi. Słynne są pegmatyty strzegomskie i ich minerały.
Z granitu strzegomskiego zbudowane jest podłoże zachodniej części Przedgórza Sudeckiego – Wzgórz Strzegomskich, Równiny Świdnickiej i zachodnich zboczy Masywu Ślęży. Skała ta datowana jest na 280 – 290 mln lat. Granity strzegomskie od wieków były eksploatowane w licznych kamieniołomach.
Granity strzegomskie użyto m.in.: w Warszawie – Kolumna Zygmunta; pomniki: Żołnierza, Wolności, Lotnika; Dworzec Centralny; Metro; Pałac Kultury i Nauki i jego otoczenie; Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa; Plac Piłsudskiego. W Krakowie – pomniki: Wyspiańskiego, Grunwaldzki, Wolności, Władysława Jagiełły oraz Rynek Główny (także we Wrocławiu, Legnicy, Kaliszu). Dworce kolejowe w Katowicach, Zabrzu, Poznaniu, Port Północny w Gdańsku i… podłoga kościoła bł. Edmunda Bojanowskiego na Ursynowie w Warszawie…