26.01

26 stycznia 2019
III Niedziela zwykła „A”
Naród bez przeszłości jest godny współczucia. (Stefan Kardynał Wyszyński).

 

 

 

 1. Polska 2020:
  • KWIECIEŃ: 80-lecie Zbrodni Katyńskiej (zginął urodzony na Wolicy ppor. Jan Sakowski /1909-1940/); 10 lat od Katastrofy Smoleńskiej. MAJ: 75 lat od zakończenia II wojny światowej; 100-lecie urodzin Karola Wojtyły.
  • CZERWIEC: beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia.
  • SIERPIEŃ: 100 rocznica Bitwy Warszawskiej; 40-lecie powstania Solidarności.
  • LISTOPAD: inauguracja 20-lecia istnienia parafii.
 2. Dziękuję za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu nabożeństwa – wspomnienia ekumenicznych biskupów warszawskich, Władysława Miziołka (1914-2020) i Bronisława Dembowskiego (1927-2019): za przewodniczenie – ks. Henrykowi Dąbrowskiemu z kościoła polskokatolickiego; za przedstawienie bohaterów – ks. biskupowi Marii Ludwikowi Jabłońskiemu z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i ks. Prałatowi Józefowi Romanowi Majowi; za pomysł i scenariusz – redaktorowi Grzegorzowi Polakowi; za oprawę muzyczną – Agnieszce Gertner-Polak, scholi Aniołki Matki Teresy i p. organiście Sebastianowi Adamczykowi; paniom, które przygotowały wspaniałą agapę; a także naszym gościom – mieszkańcom parafii: mariawitom, prawosławnym i protestantom.
 3. Dziś: z woli Ojca Św. Franciszka – Niedziela Słowa Bożego; 7:45 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP; po Mszy św. o 10:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego; 12:45 bardzo polecamy – w Szkole Wyższej Przymierza Rodzin pokaz filmu „Inka” – zachowałam się jak trzeba oraz spotkanie z jego reżyserem Arkadiuszem Gołębiewskim (dyrektorem festiwalu filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni); 17:30 Nieszpory o Słowie Bożym.
 4. PONIEDZIAŁEK: czcimy Boże Miłosierdzie (17:30).
 5. WTOREK: po wieczornej Mszy św. za wstawiennictwem bł. Edmunda modlimy się w intencji dzieci i młodzieży; 19:30 – Rycerze Kolumba zapraszają do Multikina na film „Czekając na motyle”; to historia rodziny i jej skomplikowanych relacji. Tajemnica, która podzieliła najbliższych, nie pozwala im być razem. Czy potrafią to zmienić siłą przebaczenia i nierozerwalnych więzi rodzinnych? – bilety w zakrystii.
 6. CZWARTEK: wieczorem adoracja i spowiedź do 20:30.
 7. SOBOTA: pierwsza w miesiącu: rano – Jutrznia, Msza św. i nabożeństwo wynagradzające ku czci Najświętszej Maryi Panny.
 8. NIEDZIELA (2.02): Uroczystość Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) – do kościoła przybywamy ze świecami; 16:00 Msza św. dla rodzin dzieci przygotowujących się do I Komunii św.
 9. Zakończyliśmy wizytę duszpasterską – Kolędę. Bardzo dziękujemy za przyjęcie i złożone ofiary.
 10. Dziękuję za zakup kolejnych płyt posadzkowych górnego kościoła – nabyliśmy już ponad 300 (1/3).
 11. Przy wyjściu z Kościoła polecamy prasę katolicką.
 12. Zainteresowanych informujemy o uruchomieniu strony o beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego – https://prymaswyszynski.pl/
 13. Na prośbę naszych parafian, na zakończenie każdej Mszy św. w dni powszednie, niedziele i święta, odmawiać będziemy modlitwę do Michała Archanioła. Imię to znaczy: Któż jak Bóg. Autorem modlitwy jest papież Leon XIII.
 14. Rozpoczął się okres składania zeznań podatkowych – prosimy o odpis 1% na naszą Szkołę specjalną; ulotki informacyjny są złożone przy wyjściu z kościoła.

 

Stefan Kardynał Wyszyński – Prymas Polski, Prymas Tysiąclecia (1946.05.25)

Dziś, po dziesięciu wiekach, nie możemy rozpoczynać budowania w „czystym polu”. Polska bowiem ma wspaniałą przeszłość, ma swoje dzieje, kulturę, literaturę, sztukę, rzeźbę. Musimy więc nieustannie nawiązywać do przeszłości! Naród bez przeszłości jest godny współczucia. Naród, który, nie może nawiązać do dziejów, który nie może wypowiedzieć się zgodnie ze swoją duchowością – jest narodem niewolniczym. Naród, który odcina się od historii, który się jej wstydzi, który wychowuje młode pokolenie bez powiązań historycznych – to naród renegatów! Taki naród skazuje się dobrowolnie na śmierć, podcina korzenie własnego istnienia.