27.07

17 niedziela zwykła C
28 lipca 2019
…słowo Pana tej treści doszło proroka Zachariasza:„Pan rozgniewał się bardzo na waszych ojców” (Za 1,1-2)

 

 

 

 1. W okresie wakacyjnym (30.06. – 25.08): Msze św. niedzielne o 8:00, 10:00, 12:00 i 18:00.
 2. Od lipca do sierpnia nie ma nabożeństw, z wyjątkiem: do Miłosierdzia Bożego (poniedziałek, 17:30);
  za wstawiennictwem naszego Patrona, błogosławionego Edmunda Bojanowskiego w intencji dzieci i młodzieży, zwłaszcza wypoczywających na wakacjach (wtorek, po wieczornej Mszy św.).
 3. Dziś: po Mszy św. o 10:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego.
 4. W tygodniu: PONIEDZIAŁEK: wspomnienie św. Marty; 17:30 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.
 5. WTOREK: po Mszy św. wieczornej nabożeństwo ku czci bł. E. Bojanowskiego.
 6. ŚRODA: wspomnienie św. Ignacego z Loyoli, Kapłana.
 7. CZWARTEK: wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego, Biskupa i Doktora Kościoła; 75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego; 18:00 – Msza św. w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych uczestników powstania.
 8. PIĄTEK: pierwszy w miesiącu; spowiedź przed poranną i wieczorną Mszą św.
 9. SOBOTA: pierwsza w miesiącu; rano czcimy Najświętszą Maryję Pannę.
 10. NIEDZIELA (4.08): 7:30 nabożeństwo wypominkowe; taca na zakup kolejnej partii piaskowca.
 11. W sierpniu zachęcamy do: podjęcia abstynencji od alkoholu ze względu na wielkie patriotyczne rocznice i święta Maryjne; udziału w:
  • 308 Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej;
  • 39 Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Diecezjalnej;
  • 28 Pieszej Pielgrzymce Niepełnosprawnych.
 12. WTOREK (6.08): ok. 8:30 przybędzie pielgrzymkowa grupa Biało-Czarno-Czerwona; 9:00 w dolnym kościele zostanie odprawiona Msza św. w tzw. rycie trydenckim (po łacinie); będziemy gościć ok. 300 osób; serdecznie apelujemy o przygotowanie dla nich różnego rodzaju napojów.
 13. Na prośbę rodziców włączamy się w akcję poparcia wniosku o przeprowadzenie w Warszawie konsultacji społecznych w sprawie edukacji seksualnej dzieci w placówkach szkolnych. Podpisy można składać po każdej Mszy św. na zewnątrz Kościoła. Akcja ma na celu ochronę wrażliwości dzieci w tej intymnej sferze życia i pozostawienie decyzji o ich wychowaniu i edukacji.
 14. Przy wyjściu z kościoła: prasa katolicka.

Odezwa o. Arnolda Chrapkowskiego – Generała Zakonu św. Pawła I Pustelnika (paulinów)
Warszawska Pielgrzymka Piesza, określana mianem Pielgrzymki Matki, wyruszy na pątniczy szlak z Warszawy na Jasną Górę w Święto Przemienienia Pańskiego (6.08). Kontynuujemy tym samym dzieło, które zostało zapoczątkowane przez o. Innocentego Pokorskiego w 1711 r. w Kościele pod wezwaniem Ducha Św. w Warszawie.
Przez wieki pielgrzymi przybywali do swojej Matki i Królowej w różnym kontekście historycznym. Wśród nich znajduje się św. Jan Paweł II. Swoje pielgrzymowanie rozpoczął od 1942 r. Wielokrotnie przybywał na Jasną Górę jako kapłan, biskup, kardynał, a wreszcie aż 6-krotnie jako Następca św. Piotra. W tym roku przeżywamy 40-lecie jego pierwszej pielgrzymki na Jasną Górę. Przywołajmy jedną z Jego wypowiedzi, w której wskazuje na nierozłączną więź pomiędzy Jasną Góra a Narodem polskim. Do polskiego episkopatu mówił: Tyle razy przybywaliśmy tutaj! Stawaliśmy na tym świętym miejscu, przykładaliśmy niejako czujne pasterskie ucho, aby usłyszeć, jak bije serce Kościoła i serce Ojczyzny w Sercu Matki (…). Bije zaś ono – wiemy – wszystkimi tonami dziejów, wszystkimi odgłosami życia (…). Jeśli jednakże chcemy dowiedzieć się, jak płyną te dzieje w sercach Polaków, trzeba przyjść tutaj. Trzeba przyłożyć ucho do tego miejsca. Trzeba usłyszeć echo całego życia narodu w Sercu Matki, Matki i Królowej! A jeśli bije ono tonem niepokoju, jeśli odzywa się w nim troska i wołanie o nawrócenie, o umocnienie sumień, o uporządkowanie życia rodzin, jednostek, środowisk – trzeba to wołanie przyjąć, bo rodzi się ono z miłości matczynej, która po swojemu kształtuje dziejowe procesy na naszej polskiej ziemi.
Tegoroczna pielgrzymka wyruszy z hasłem: JASNOGÓRSKA MATKA ŻYCIA w intencji beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Ten gorliwy czciciel Matki Bożej Jasnogórskiej złożył akt osobistego oddania się w niewolę Maryi: Oddaję się Tobie, Maryjo, całkowicie w niewolę (…). Wszystko, cokolwiek czynić będę przez Twoje ręce Niepokalane, Pośredniczko łask wszelkich, oddaję ku chwale Trójcy Świętej – Soli Deo! Żyjemy w niełatwych czasach, w których nasza wiara i wierność Bogu oraz Kościołowi jest wystawiana na wiele niebagatelnych prób. Niech to zawierzanie Prymasa Tysiąclecia, któremu przyszło także walczyć o wiarę i Kościół w innym trudnym okresie, nawet za cenę uwięzienia, będzie dla każdego zachętą i inspiracją, by na doświadczenia, które w nas uderzają, także odpowiedzieć bezgranicznym zawierzeniem się Bogu poprzez oddanie się Maryi z Jasnej Góry.
Drodzy Pielgrzymi! Zawierzam Was, Wasze przygotowania do 308. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej oraz pątniczy szlak świętej Bożej Rodzicielce, Królowej Polski i z serca Wam błogosławię.