31.05

31 maja 2020
Uroczystość Zesłania Ducha Św.

Wszystko, cokolwiek czynić będę, przez Twe Ręce Niepokalane Pośredniczko łask wszelkich, oddaję ku chwale Trójcy Św. – Soli Deo! Oddaję się Tobie, Maryjo, całkowicie w niewolę, poświęcam Ci ciało i duszę, zostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku, co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga, w czasie i wieczności. (1953.12.08, S.Wyszyński).

 1. Dziś: obchodzimy Uroczystość Zesłania Ducha Św.; kończy się, obowiązujący katolika, okres wielkanocnej spowiedzi i Komunii św. Msze św., po raz ostatni, są sprawowane według tzw. programu epidemicznego (dodatkowe: 9:00; 19:00); 7:30 nabożeństwo majowe z czytankami o Prymasie Tysiąclecia; 19:00 spotkanie przed Bierzmowaniem.
 2. Nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Jezusa: niedziele i święta 17:30; ni powszednie 18:00.
 3. W czerwcu: wracamy do programu Mszy św. 8:00; 10:00; 11:15; 12:30 i 18:00; 28.06-30.08 porządek wakacyjny: 8:00; 10:00; 12:30 i 18:00; w Boże Ciało planujemy budowę Ołtarzy – procesję lub przejazd samochodem – monstrancją.
 4. W tygodniu:
  • PONIEDZIAŁEK: święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła; 17:30 nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia.
  • WTOREK: wieczór – nabożeństwo do bł. Edmundowi, za dzieci, młodzież, wnuki;
  • ŚRODA: wspomnienie św. Męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy; 18:00 Msza za zmarłych wymienionych w wypominkach.
  • CZWARTEK: pierwszy w miesiącu; święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana; całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu (20:00 siostry; 21:00 GAR; 22:00 młodzież; 23:00 parafialna grupa mam) – zapisy na pozostałe godziny w zakrystii; spowiedź do 23:00 (zachęcić).
  • PIĄTEK: pierwszy w miesiącu; wspomnienie św. Bonifacego, Biskupa i Męczennika; odwiedzamy chorych; spowiedź na Mszy św. i od 17:30.
  • SOBOTA: pierwsza w miesiącu; czcimy Matkę Bożą: 6:30 Jutrznia, 6:45 Msza św., 7:15 nabożeństwo wynagradzające.
 5. W związku z epidemią: zawieszono beatyfikację Stefana kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia w Polsce; przeniesiono terminy uroczystości parafialnych: pierwsza Komunia Św. (19.09); rocznica (20.09); Bierzmowanie (16.10).
 6. prosimy o noszenie masek na usta i nos podczas liturgii i przyjmowanie Komunii św. na rękę.
 7. Prosimy dzieci i młodzież przygotowujące się do Komunii św. i Bierzmowania o udział w nabożeństwach majowych.
 8. W górnym kościele: wykonano posadzkę na schodach w prezbiterium, ukończono malowanie sufitu i ścian; trwają prace elektryków; powstają projekty dwu zakrystii; granit na posadzkę wypłynął z Chin.
 9. Dziękuję: za wpłaty na konto i osobiście jako niedzielną tacę, które pozwalają pokryć bieżące wydatki i kontynuować prace w górnym kościele; za nabycie ok.400 płyty posadzkowych (z 1000) – proszę odbierać certyfikatu.
 10. Cieszę się, że nasza szkoła i oba przedszkola wracają do pracy – jeszcze raz wyrażam wdzięczność rodzicom za wpłacanie czesnego podczas okresu zawieszenia działalności placówek.
 11. Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć Bartosz Chrapowski, kawaler z naszej parafii i Aleksandra Szpinda, panna z parafii Zesłania Duch Św. w Wwie. Kto znałby przeszkody między nimi, proszony jest o ich zgłoszenie.
 12. Polecamy prasę: Gość Niedzielny, Idziemy i Mały Gość Niedzielny z komiksem o kardynale Stefanie Wyszyńskim.

O Zesłaniu Ducha Św. czyli Pięćdziesiątnicy

Pięćdziesiątego dnia po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus zesłał Ducha Św. na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku, wypełniając tym samym swoją obietnicę: Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie (J 15, 26). W dniu Pięćdziesiątnicy Kościół, ożywiony Duchem Świętym, rozpoczyna przepowiadanie radosnej nowiny o zbawieniu wszystkim narodom.
Zielone Świątki, bo tak brzmi popularna nazwa dzisiejszej uroczystości, to jedno z najstarszych świąt Kościoła, obchodzone już w czasach apostolskich. Dzień ten posiadał wtedy praktycznie tę samą rangę, co uroczystość Paschy. W pierwszych wiekach w wigilię tego święta udzielano chrztu katechumenom. W średniowieczu istniał zwyczaj rzucania z sufitu kościoła, w trakcie odprawiania Mszy świętej, róż i innych kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. W bazylikach i katedrach w czasie uroczystości wypuszczano z klatek gołębie: symbol Ducha Świętego.
Kościół przypomina, że Pięćdziesiątnica jest wypełnieniem i zakończeniem Świąt Paschalnych. Duch Święty – Nowe Życie w Chrystusie – był celem całej działalności Chrystusa. Zgodnie z obietnicą, po wywyższeniu Chrystusa na drzewie krzyża, gdy dostęp do Ojca został otwarty, a dziecięctwo Boże stało się rzeczywistością, posłany zostaje Duch Ojca i Syna, by prowadził dalej dzieło Jezusa.

Dzisiaj za pobożne, publiczne odmówienie całego hymnu: O Stworzycielu Duchu, przyjdź… można dostąpić odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami.