5.07

5 lipca 2020
14 niedziela zwykła „A”

Nienawiścią nie obronimy Ojczyzny, a musimy jej przecież bronić. Brońmy jej więc miłością! Naprzód między sobą, by nie podnosić ręki przeciw nikomu w Ojczyźnie, w której ongiś bili nas najeźdźcy. Nie możemy ich naśladować. Nie możemy sami siebie poniewierać i bić. Polacy już dosyć byli bici przez obcych, niechże więc nauczą się, czegoś z tych bolesnych doświadczeń. Trzeba spróbować innej drogi porozumienia – przez miłość, która sprawi, że cały świat, patrząc na nas, będzie mówił: „Oto, jak oni się miłują”. Wtedy dopiero zapanuje upragniony pokój, zgoda i wzajemne zaufanie. (Kardynał S. WYSZYŃSKI, Niepokalanów, 1969).

 1. Dziś: Msze św.: 8:00;10:00;12:00 i 18:00; 10:00 Msza św. Nawiedzenie; 11:00 spotkanie z Ewą Storożyńską (autorką książek: Matka Boża Łaskawa a cud nad Wisłą, Matka Boża Zwycięska. Cuda Maryi w historii Polski i świata – po każdej Mszy św. będzie można uzyskać osobistą dedykację); 17:30 Nabożeństwo do Matki Bożej Łaskawej.
 2. Od wczoraj trwa w naszym kościele Nawiedzenie Matka Bożej Łaskawej – Patronki Warszawy. Odbywa się ono pod hasłem: Matko, jednocz serca Polaków, w związku z trwającą epidemią, prezydencką kampanią wyborczą (II tura) oraz 100-ną rocznicą Bitwy Warszawskiej. Dziękuję Wojownikom Maryi i Rycerzom Kolumba za inicjatywę i pomoc w organizacji tego wydarzenia, a ks. Tomaszowi za jego koordynację.
 3. Od poniedziałku do piątku (6-10.07), o 18:00 sprawowana będzie maryjna Msza św. i nabożeństwo ku czci Pani Łaskawej z wystawieniem Najświętszego Sakramentu.
  1. WTOREK: nabożeństwo maryjne z bł. Edmundem Bojanowskim w intencji naszej młodzieży, dzieci i wnuków.
  2. CZWARTEK: po Mszy o 18:00 – nabożeństwo maryjne, Różaniec i adoracja do 20:30.
  3. PIĄTEK: nabożeństwo oraz Akt Zawierzenia Matce Bożej Łaskawej sióstr, księży i rodzin naszej parafii; – ok.19:00 pożegnanie obrazu Matki Bożej Łaskawej i zakończenie Nawiedzenia.
 4. W tym tygodniu także:
  1. PONIEDZIAŁEK: wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, Dziewicy, patronki Dzieł Misyjnych w Polsce; 17:30 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.
  2. ŚRODA: wspomnienie św. Jana z Dukli, Kapłana.
  3. SOBOTA: święto św. Benedykta, Opata, patrona Europy.
 5. W związku z epidemią: uroczystości parafialne: pierwsza Komunia Św. (19.09); rocznica (20.09); Bierzmowanie (16.10); podczas liturgii prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości i noszenie masek na usta i nos.
 6. Trwają prace górnym kościele: od wrześnie czeka nas większy wysiłek finansowy, by w grudniu można było oddać kościół do uzytkowania i przenieść tak codzienną i świąteczną liturgię.
 7. Polecamy prasę: Gość Niedzielny, Idziemy i Mały Gość Niedzielny.
 8. Podczas trwającej kampanii módlmy się o dojrzałe decyzje wyborcze polskich katolików.

2020.06.12 – o. Stanisław Tasiemski OP – Jak powinien głosować katolik?
Przeżywamy dni szczególnych napięć i dyskusji związanych z wyborami prezydenckimi. Dzieje się tak również we wspólnotach zakonnych, bo różnimy się w postrzeganiu świata i naszych doświadczeniach. W takich sytuacjach trzeba z uwagą wsłuchać się w głos Kościoła, któremu nie są obce radości i nadzieje, smutki i lęki ludzi naszych czasów.

Kościół nigdy nie będzie wskazywał z imienia kandydatów, których popiera, czy też konkretnych partii politycznych. Natomiast musi przypomnieć, że decyzje katolików powinny być podejmowane nie pod wpływem emocji, często rozbudzanych przez kampanie medialne, ale być owocem dojrzałego namysłu, tego co Papież Franciszek nazywa rozeznaniem. Nie mamy wybierać kandydata najbardziej elokwentnego, czy najlepiej ubranego, tutaj nie chodzi o wybór „miss piękności”, ale tego, który autentycznie troszczy się o wspólne dobro.

Zatem zadaniem katolików jest zapoznanie się z programem kandydatów, sprawdzając, czy jest on zgodny ze wskazaniami nauki społecznej Kościoła jak i zasadami, które nie mogą podlegać negocjacjom. Są to m. in. kwestie obrony życia ludzkiego na każdym jego etapie, ochrony i dowartościowywania rodziny, zapewnienia prawa do swobodnego wyznawania wiary, troski o najsłabszych członków społeczeństwa oraz sprawiedliwości społecznej. Katolik nie może wyrażać zgody na działania moralnie niedopuszczalne, jak np. legalizacja aborcji, dopuszczenie do uśmiercania ludzkich embrionów czy też legalizacja eutanazji lub uznanie przez prawo związków homoseksualnych.

Trzeba też uwzględnić rzetelność kandydata – czyli sprawdzenie, jak dotychczas realizował podjęte obowiązki, czy rzeczywiście troszczył się o dobro wspólne, czy dbał zarówno o rozwój moralny jak i materialny współobywateli, czy myślał o przyszłości przewidując następstwa działań szkodliwych dla środowiska naturalnego człowieka, czy troszczył się o zapewnienie godnej pracy i sprawiedliwej za nią zapłaty. Zatem podejmijmy trud rozeznania, prosząc o światło Ducha Św. i łaskę wyjścia poza doraźne napięcia czy kontrowersje, dla wspólnego dobra wszystkich obywateli Rzeczpospolitej.