Festiwal Afrykański – 17.06

W niedzielę (17.06) przeżywać będziemy Festiwal Afrykański dla uczczenia 90 lat posługi sióstr służebniczek w Zambii.
Kiedy Polska była już 10 lat niepodległa i z trudem budowała przyszłość, mierząc się z analfabetyzmem i biedą, siostry podjęły decyzję o otwarciu placówki w Afryce. W 2017 r. musiały podjąć walkę – jak ich założyciel przed laty, z epidemią cholery. Stąd nasz pomysł. Oto przesłanie organizatorów: W 02.2018 r., w małej wiosce niedaleko Kasisi w Zambii, urodził się chłopiec. Kilka dni później jego matkę zabił piorun. Rodzina przyniosła dziecko do domu Sióstr, które nadały mu imię Edmund, na cześć patrona ośrodka. Tam będzie rósł i wychowywał się przez kolejne lata, podobnie jak wiele innych dzieci, pod dobrą, czuła opieką Sióstr i patrona… Dom ten jest jednym z 30. w Zambii, jednym z wielu w świecie, prowadzonym Siostry. Zostańmy na chwilę w Afryce. Siostry prowadzą tam ochronki, szkoły i szpitale. Z wysiłkiem i poświęceniem zapewniają podstawowe potrzeby życiowe, fizyczne i duchowe społeczności. W wielu miejscach to jedyna możliwość pomocy… Co stałoby się z małym Edmundem, gdyby nie ich otwarte serca?… Nasza ekipa filmowa długo przedzierała się przez dżunglę, by dotrzeć do szpitala. Siostry odbierają porody, ratują życie, leczą, uczą podstawowych zasad higieny, zdrowego życia… Dzieła Bojanowskiego i jego charyzmat w Afryce są bardzo żywe.

Chcielibyśmy przybliżyć naszej wspólnocie ten afrykański obraz pracy i kultu Edmunda Bojanowskiego. 17.06.2018 r. będziemy gościć jedną z Sióstr z Zambii, która po każdej Mszy św. (g. 8, 10, 12, 18) opowie o afrykańskim dziele Edmundowym. Pokażemy zdjęcia, wykonane przez ekipę Centrum Dzieł Społecznych. Przy okazji organizujemy w parafii Festiwal Afrykański, do udziału w którym zapraszamy całą wspólnotę parafialną: dzieci, rodziny, wszystkie grupy parafialne. O 13:00 (po Mszy św. o 12.00) przejdziemy barwnym korowodem do górnego kościoła, gdzie przygotowane zostaną 2 wystawy – fotograficzna i prac plastycznych o Afryce, wykonanych przez rodziny z parafii. Nie zabraknie żywych afrykańskich rytmów i wielu niespodzianek. Będziemy też zbierać także datki na „Szpital w dżungli”.

Zapraszamy do pomocy. Spotkanie organizacyjne odbędzie się 17.05. g. 20:00 na ul.Orszady 10. Czekamy na Wasze otwarte serca i głowy z pomysłami i pomocą. Dziękujemy!