Wspomnienie św. Maksymiliana Kolbe – 14.08

Święty Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik, zakonnik OFMconv.

Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia w Zduńskiej Woli w roku 1894. Wstąpił do zakonu franciszkanów konwentualnych i w roku 1918 otrzymał święcenia kapłańskie. Gorliwy czciciel Matki Bożej założył stowarzyszenie “Milicja Maryi Niepokalanej” (Rycerstwo Niepokalanej) i powołał do życia największy w II Rzeczypospolitej klasztor i wydawnictwo prasy oraz książki religijnej w Niepokalanowie k. Warszawy oraz klasztor i wydawnictwo w Nagasaki w Japonii (Mugenzai no Sono). W roku 1941 został przez Niemców osadzony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, gdzie dawał wszystkim przykład cierpliwości. Dobrowolnie ofiarował swoje życie za współwięźnia – Franciszka Gajowniczka. Zmarł 14 sierpnia 1941 roku w bunkrze głodowym KL Auschwitz, dobity zastrzykiem trucizny.

Beatyfikowany w 1971 r. przez papieża Pawła VI, kanonizowany w 1982 r. jako męczennik przez Jana Pawła II.

Św. Maksymilian jest najbardziej znanym na świecie współczesnym świętym. Jego miejsce śmierci – bunkier głodowy w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau – nawiedzili dwaj kolejni papieże: Jan Paweł II i Benedykt XVI.

W ikonografii św. Maksymilian przedstawiany jest w habicie franciszkańskim lub w więziennym pasiaku, czasem z numerem obozowym 16670 na piersi. Towarzyszy mu Maryja Niepokalana. Jego atrybutem jest korona z drutu kolczastego lub dwie korony – czerwona i biała.

więcej: https://niepokalanow.pl/dziedzictwo-kolbianskie/maksymilian-kolbe