Ogłoszenia

16 stycznia 2022
Druga niedziela zwykła „C”.
Tylko miłość jest siłą,
co złagodzić może ból świata.
(Maria Konopnicka)

 

 

 1. Dziś: 7:45 Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny; 17:30 różaniec; pod kościołem zbiórka do puszek na stypendium dla dzieci z naszej szkoły specjalnej.
 2. PONIEDZIAŁEK: wspomnienie św. Antoniego, Opata; 17:30 czcimy Boże Miłosierdzie.
 3. WTOREK: po wieczornej Mszy św. nabożeństwo za wstawiennictwem naszego Patrona, bł. Edmunda Bojanowskiego w intencji naszych dzieci i młodzieży.
 4. Także we WTOREK: 19:30 Multikino – film NĘDZARZ I MADAME – o Adamie, bracie Albercie Chmielowskim (powstańcu, malarzu, opiekunie ubogich), ciekawy watek przyjaźni aktorki Heleny Modrzejewskiej i malarza Józefa Chełmońskiego. Po filmie – spotkanie z Piotrem Zajączkowskim – odtwórcą roli młodego bohatera i reżyserem Witoldem Ludwigiem. Bilety w zakrystii (15 zł) lub przed seansem; film bez reklam; zapraszają Rycerze Kolumba i kino Mundek – dziękujemy!
 5. ŚRODA: wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, Biskupa.
 6. CZWARTEK: adoracja i możliwość spowiedzi do 20:30.
 7. PIĄTEK: wspomnienie św. Agnieszki, Dziewicy i Męczennicy.
 8. SOBOTA: 9:00 Warsztaty Pisania Ikon (Orszady 10); 9:00 ks. Tomasz zaprasza tatusiów i mamy z synami na pielgrzymkę do Katedry św. Jana (matki kościołów warszawskich) – Msza św. i zwiedzanie z przewodnikiem. Prosimy o mobilizację zwłaszcza ministrantów. Zbiórka przed Kościołem.
 9. NIEDZIELA: Niedziela Słowa Bożego; 9 rocznica śmierci kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski.
  Trwa (18 – 25.01) – Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
 10. Zakończyliśmy wizytę duszpasterską, kolędę. Bardzo dziękujemy wszystkim za ciepłe przyjęcie. Rozumiemy także rodziny, które – ze względu na pandemię – zaprosiły nas w późniejszym terminie.
 11. Dziękuję za: uwagi dotyczące ławek (przekazaliśmy je wykonawcy); ofiary na ten cel.
 12. Przy wyjściu: prasa katolicka – Gość Niedzielny, Idziemy, Wiara i życie, Columbia.

Marzena Nykiel „Nędzarz i madame” poruszające, artystyczne kino. Dowód szansy na konserwatywną, polską kulturę.

Kolejny film Witolda Ludwiga z toruńskiej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej jest dowodem, że odzyskanie zawłaszczonej przez lewicę kultury jest niemożliwe. Historia br. Alberta zachwyca malarskością, fantastycznym brzmieniem, poetycką wrażliwością, porywa autentycznością i głęboką duchowością. Nie ma przy tym dewocyjności. Poruszająca opowieść o realnych zmaganiach człowieka, którego niespokojna dusza szuka pełni… (Bohater) ukazany jest w ogniu swej walki o większą wolność – od pokus świata, egoizmu i pychy. Ujmująca jest malarskość dzieła. Obrazy wplecione są w film niezwykle naturalnie – czytelnie, ale nienachlanie…
Mocno wybrzmiewa w nim wpleciony fragment listu Adama Chmielowskiego do Modrzejewskiej: Wiele myślałem w życiu, kto jest ta królowa sztuka – i doszedłem do przekonania, że to tylko wymysł ludzkiej wyobraźni, a raczej straszne widmo, które nam rzeczywistego Boga zasłania… A jeśli w tych dziełach kłaniamy się sobie… to choć to nazywa się zwykle kultem dla sztuki, w istocie rzeczy jest tylko egoizmem zamaskowanym; ubóstwiać siebie samego – to przecież najgłupszy i najpodlejszy gatunek bałwochwalstwa…”
Nędzarz i madame to dzieło bezkonkurencyjne wobec niektórych filmów wyprodukowanych w szkołach filmowych za obfite granty pod pieczołowitym okiem znanych filmowców. Został stworzony przez absolwentów i studentów Akademii Kultury Medialnej i Społecznej w Toruniu. Niektórzy to pracownicy Telewizji Trwam (np. operator i montażysta), inni współpracują z Radiem Maryja czy toruńską uczelnią. Wspólnie stworzyli profesjonalną produkcję, która ma szansę zachwycić ogromną widownię i ponieść postać św. Brata Alberta w świat.