28 maja 2023
Uroczystość Zesłania Ducha Św.
Modlitwa za Ukrainę
Niech zstąpi Duch św. i odmieni tej ziemi oblicze
Niechże w niej zagości wolność, prawda, życie…
- Nasze przedszkolaki uczciły Dzień Matki przedstawieniami: Aniołowie Stróżowie zainaugurowali sezon wiosenno-letni Sceny pod Skarpą (w dolnym kościele) sztuką Brzydkie Kaczątko według prozy Hansa Christiana Andersena; Ziarenko sławiło rodziców deklamacją wierszyków i śpiewem piosenek na Placu Zabaw przy Orszady 10. Gratulujemy!
- Dziś: Uroczystość Zesłania Ducha Św.; 42 rocznica śmierci bł. St. Wyszyńskiego, liturgiczne wspomnienie; 7:30 Godzinki; 17:30 nabożeństwo majowe; zbiórka na fundusz Wolica Ukrainie;
- na każdej Mszy pieśni modlitwę zaśpiewają Irena Risna i Olha Hrytsak ze Lwowa; 19:00 towarzyszył im będzie organista – Roberta Grudnia; dziękuję Alicji Węgorzewskiej za ich zaproszenie.
- Nabożeństwa: cotygodniowe po wieczornej Mszy św., wraz z majowym i czerwcowym:
- PONIEDZIAŁEK: czcimy Bożego Miłosierdzie;
- WTOREK: do bł. Edmunda Bojanowskiego za dzieci i młodzież ;
- ŚRODA: różaniec w intencji Ukrainy i o nawrócenie Rosji.
- CZWARTEK: adoracja Najświętszego Sakramentu i możność spowiedzi.
- MAJOWE i CZARWCOWE: niedziele i święta 17:30.
- Majowe pod kapliczkami (19:00) w poniedziałek, wtorek i środę (19:00). Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom tych nabożeństw i prowadzącym z grup parafialnych. Cieszymy się, że piękna polska pobożność nie ginie w wielkim mieście!
- Tydzień: PONIEDZIAŁEK: święto NMP, Matki Kościoła.
- ŚRODA: święto Nawiedzenia NMP.
- CZWARTEK: pierwszy w miesiącu; całonocna adoracja w intencji dzieci, z okazji Dnia Dziecka; zapisy zakrystii na godziny po północy; spowiedź do 23:00;
- PIĄTEK: pierwszy w miesiącu; odwiedzamy chorych; spowiedź na Mszach i od 17:30.
- SOBOTA: pierwsza w miesiącu; rano – czcimy NMP – Jutrznia, Msza i nabożeństwo wynagradzające; Warsztaty Pisania Ikon w Supraślu.
- CZERWIEC – KULTURA:
- WTOREK (6.06): 19:30 Multikino – Rycerze Kolumba i Kino Mundek – film Wojtyła – śledztwo. JPII to najbardziej publiczna osoba w historii – spotkał się z miliardem ludzi? Czy możliwe, by ich uwadze coś umknęło?
- NIEDZIELA (11.06): 19:00 górny Kościół – koncert Maryja drogą do Eucharystii – wystąpią: Grzegorz Polak, Agnieszka Gertner-Polak, śpiew i Michał Markuszewski, organy.
- PONIEDZIAŁEK (12.06): 16:30 i 19:15 – Scena pod Skarpą (dolny Kościół) – Teatr Klasyki Polskiej – poemat Juliusza Słowackiego Beniowski w reż. Michała Chorosińskiego.
- CZERWIEC – wydarzenia:
- ŚRODA (7.06): 19:00 spotkanie Rycerzy Kolumba.
- CZWARTEK: (8.06) – Boże Ciało:
- Msze św.: 8:00;10:00;18:00; po Mszy o 10:00 procesja;
- przygotowanie: Krzyż Kościół (młodzież i służba liturgiczna);
- Krzyż Nugat (Szafarze Nadzwyczajni, ruchy maryjne i rodzinne);
- Krzyż Kokosowa (Rycerze Kolumba, mieszkańcy Wolicy);
- przy szkole (pracownicy);
- 17:30 nabożeństwo czerwcowe; proszę za zaangażowanie także siostry oraz księży.
- Lektorzy – Warsztaty Liturgiczne w Tyńcu (do 10.06).
- NIEDZIELA (11.06): 14:00 spotkanie II Equipe Notre Dame.
- SOBOTA (17.06): Parafiada Diecezjalna (Priuszków).
- CZWARTEK (22.06): Msza św. na zakończenie roku szkolnego:
- SP Daniel (9:00);
- SP Matki Teresy z Kalkuty (18:00);
- przedszkole Aniołów Stróżów (16:00) – po niej festyn na Placu Zabaw (przy ul. Kokosowej).
- Lipiec (17-22.07) ks.Tomasz organizuje wyjazd w Bieszczady dla ministrantów – zapisy pilnie!!!
We współpracy z Caritas diecezji Warszawsko – praskiej trwa zbiórka leków na Ukrainę (do szpitala w Berdyczowie). - Polecamy: prasa katolicka – Idziemy, Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny oraz gratis: Wiara i Życie: książki: apologetyczne eseje papieża Benedykta XVI, pisane po jego rezygnacji, pt. Czym jest chrześcijaństwo? oraz nowy tom rozważań ks. Jarosława Piłata, ukazująca, że życie to Droga wiary. Z serca polecamy!!!
- Wzrosły opłaty za prąd i gaz. W okresie wiosenno-letnim jest najmniej w kościele prosimy o dodatkowe wpłaty.
KONCERT DZIŚ
– Irena RISNA i Olha HRYTSAK odebrały wykształcenie muzyczne na Ukrainie i w Polsce. Od roku biorą udział w projekcie Podaj rękę Ukrainie, m. in. z Alicją Węgorzewską i Maciejem Miecznikowskim. Podczas liturgii wykonają pieśni cerkiewne.
– Robert GRUDZIEŃ – artysta muzyk (organy, fortepian, klawesyn), kompozytor, dyrektor festiwali muzycznych, producent muzyczny i teatralny.
W programie koncertu (19:00) m.in. popularna muzyka ukraińska.
Teatr Klasyki Polskiej
Powstał w 2020 r. w celu wypełnienia luki – braku sceny prezentującej repertuar narodowy, najwybitniejsze dramaty pisane po polsku. Podejmuje misję nie tylko artystyczną, ale także marketingową jako budowanie wizerunku i marki narodowej, integrację wspólnot, krzepienie ich spójności przez przypomnienie bogactwa melodii polskiego języka, historii, zwyczajów…
To szansa dla widzów, także młodych, na kontakt z rodzimymi arcydziełami, przeszłością, pomagający mądrzej żyć w teraźniejszości i lepiej projektować przyszłość. To język, który kształtuje wrażliwość, odsłania duchowość, uczy samodzielnego i krytycznego myślenia. To wreszcie budowanie tożsamości – poczucia przynależności do wspólnoty i odpowiedzialności za nią (wg Jarosław GAJEWSKI).