Ogłoszenia

1 września 2024
22 niedziela zwykła

Powiedzcie małodusznym: „Odwagi! Nie bójcie się!” (Iz 35,04-07).
Niech wiara wasza nie ma względu na osoby (Jk 02,01-05).
„Effatha”, to znaczy „Otwórz się” (Mk 7,31-37).

  1. Dziś: zmienia się program Mszy św. z wakacyjnego na szkolny: 8:00; 10:00; 11:15 (dziecięca); 12:30 (suma); 18:00 (młodzieżowa); 7:30 Godzinki Ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP; po Mszy św. o 8:00 nabożeństwo wypominkowe; 85 rocznica wybuchu II wojny światowej; poległych polecamy podczas każdej Mszy św.; 17:30 nabożeństwo adoracyjne; Msza św. o 18:00, w 35 rocznicę śmierci Kazimierza Deyny, na prośbę kibiców Legii i zaprzyjaźnionych dziennikarzy – w intencji zmarłych Orłów Górskiego; taca na budowę.
  2. PONIEDZIAŁEK: 18:30 nabożeństwo do Miłosierdzie Bożego; 8:00 Msza św. na rozpoczęcie roku dla Chrześcijańskiej SP Daniel oraz SP im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego (Społeczne Towarzystwo Oświatowe).
  3. WTOREK: wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego, Papieża i Doktora Kościoła; 18:30 nabożeństwo ku czci Edmunda.
  4. ŚRODA: wspomnienie bł. Marii Stelli i Towarzyszek, Dziewic i Męczennic; 18:30 różaniec o pokój na Ukrainie i w Ziemi Św.
  5. CZWARTEK: pierwszy w miesiącu; 10:30 Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego SP im. Alberta Einsteina; wspomnienie św. Matki Teresy z Kalkuty – o 18:00 Msza na rozpoczęcie roku szkolnego dla SP 343; spowiedź dzieci podczas Mszy św.; całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu; do północy – grupy, ruchy i wspólnoty, po północy – pozostali wierni (zapisy w zakrystii).
  6. PIĄTEK: pierwszy w miesiącu; odwiedzamy chorych; spowiedź podczas Mszy św. oraz od 17:30; zachęcamy dzieci i młodzież do spowiedzi z okazji początku roku szkolnego i odprawienia nowenny pierwszych piątków miesiąca.
  7. SOBOTA: pierwsza w miesiącu; rano czcimy Najświętszą Maryję Pannę: jutrznia, Msza św., nabożeństwo wynagradzające.
  8. WRZEŚNIOWE HITY:
    • ŚRODA (11.09): 23 rocznica zamachu na WTC, wraz ze strażakami z Ursynowa podczas Mszy św. o 18:00 modlić się będziemy za ofiary tej tragedii oraz za strażaków, którzy zginęli podczas akcji w Poznaniu (ogniomistrza Patryka Michalskiego i ogniomistrza Łukasza Włodarczyka).
    • WTOREK (17.09, g.19:30) Kino Mundek zaprasza do Multikina w ZŁOTYCH TARASACH na film MARYJA MATKA LUDZKOŚCI (fabuła oparta o najstarszy opis objawień Matki Bożej z Guadalupe).
    • CZWARTEK (26.09., g. 19:30) z cyklu Wczoraj i Dziś, w Sali pod Skarpą – pokaz filmu:  „Tadeusz Romer. Tragiczny świadek historii” – reż. Jacek Papis (2022). Tadeusz Ludwik Romer herbu Laski (1894-1978) – dyplomata, polityk, ambasador w Japonii (1937-1941), ZSRR (1942-1943), minister w rządzie Stanisława Mikołajczyka (1943-44), organizator pomocy dla uchodźców żydowskiego pochodzenia w Japonii i w Szanghaju.
  9. W PAŹDZIERNIKU w Sali pod Skarpą: NIEDZIELA (20.10): wieczorem (17:00-22:00) Warszawskie spotkanie z Herbertem z okazji 100 rocznicy jego urodzin; oprawę liturgiczną Mszy św. o 18:00 przygotuje Komorowskie Towarzystwo Śpiewacze pod dyrekcją Witolda Błaszczyka (Przez Kulturę do Kultu). CZWARTEK (24.10): w ramach Wczoraj i Dziś – pokażemy film z 2016 r. pt. Ksiądz o bł. ks.Jerzym Popiełuszce (z okazji 40 rocznicy jego śmierci), w reżyserii zmarłej przedwcześnie w maju 2024 r. Majki Dłużewskiej (54 m.).
  10. Zachęcamy do: podpisania protestu do Ministerstwa Edukacji Narodowej – TAK DLA RELIGII W SZKOLE; akcję wspiera Episkopat Polski; jego treść – w gazetach i na stronie internetowej; skorzystania z oferty naszych przedszkoli dla dzieci w wieku 3-6 lat: od „A” – Aniołów Stróżów do „Z” – Ziarenko; zapewniamy troskę, opiekę i wychowanie zgodne z wartościami chrześcijańskimi.
  11. Na stoliku: polecamy prasę katolicką – Gość Niedzielny, Idziemy.
  12. BUDOWA: trwają prace drenażu placu przed Salą pod Skarpą i wokół części użytkowej; we wrześniu w prezbiterium zjawią się siedziska kapłanów i ławki służby liturgicznej; czekamy na zabudowę luk między zakrystiami a chórem; trwa wykonanie modeli świetlików – po wypełnieniu szkłem i aluminium oraz złożeniu w fabryce będą zamontowane w wieży wilanowskiej; finalizujemy zestaw wyposażenia kawiarni; później zostanie wykonana zabudowa wnętrza; planów jeszcze więcej, ale to i tak wiele!!!!!
  13. Finanse: proszę o refleksję na temat stałych wpłat na konto budowlane – każdą rodzinę o choćby minimalny dar, dotychczasowych zleceniodawców (w miarę możliwości) o zwiększenie darowizny; przede wszystkim z całego serca dziękuję za Waszą ofiarność.

Jan Paweł II w 50 rocznicę wybuchu wojny do rodaków (1989.09.01):
Z całą pewnością od Polaków zależy…, czy Polska będzie „dostatnia i szczęśliwa” – czy będzie krajem wielkiego postępu – czy nadrobi zapóźnienie nie tylko ekonomiczne, które stało się gorzkim owocem systemu sprawującego władzę – czy odbuduje w milionach swych obywateli, zwłaszcza młodych, zaufanie do własnej przyszłości. To wszystko zależy od Polaków.
Ale te słowa są skierowane również do Europy: na Wschodzie i Zachodzie. Nikt nie może zacierać śladów odpowiedzialności za czyny, które tak straszliwie zaciążyły nad dziejami naszego Narodu i innych narodów Europy.
Wspólna decyzja z 1939.08, podpis przedstawicieli niemieckiej Rzeszy i Związku Radzieckiego (pakt Ribbentrop – Mołotow), skazujący na śmierć Polskę i inne państwa, nie był wydarzeniem bez precedensu. Powtórzyło się to, co zostało już raz zadekretowane między naszymi sąsiadami na Zachodzie i Wschodzie przy końcu XVIII w. I co było podtrzymywane programowo aż do początków obecnego stulecia. Około połowy tego stulecia powtórzyła się ta sama decyzja zniszczenia i eksterminacji.
O tym narody europejskie nie mogą zapominać. Zwłaszcza na kontynencie, o którym powiedziano, że jest Europą ojczyzn, nie można zapominać o podstawowych prawach zarówno człowieka, jak i narodu! I trzeba budować taki układ sił, by nigdy żadna przewaga ekonomiczna czy militarna nie pociągnęła za sobą niszczenia drugiego, zdeptania jego praw.