02.06

2 czerwca 2024
9 niedziela zwykła

…aby wypoczęli … (Pwt 5,12-15)
Bóg rozkazał ciemnościom… (2 Kor 4,6-11)
Naradzali się, w jaki sposób Go zgładzić… (Mk 2,23-3,6)

 

 1. Dziś w Polsce i w Warszawie: cieszmy się wspomnieniem pierwszej Mszy św. i pierwszej homilii papieża Jana Pawła II, wygłoszonej w Ojczyźnie dokładnie 45 lat temu, na ówczesnym pl. Zwycięstwa; słyszeliśmy, że: człowieka nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa; nie można bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski; jeślibyśmy odrzucili ten klucz dla zrozumienia naszego narodu, nie rozumielibyśmy samych siebie; media prawie zapomniały o tej ważnej rocznicy – chlubny wyjątek stanowi portal Żywa Konserwa (założony przez członka naszej parafii, Rycerza Kolumba – Krzysztofa Ziemca) – polecamy świetny wywiad z prof. Rafałem Łatką.
 2. Dziś w Świątyni Opatrzności Bożej: Święto Dziękczynienia: Dziękujemy za służbę człowiekowi – prezentacja św. Jadwigi Królowej, bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki (Msza o 12:00). Warto pamiętać, że nasza parafia jest położona między Cerkwią Mądrości Bożej (Hagia Sophia) a Świątynią, i warto przypomnieć, że pas szczególnej obecności bł. Edmunda nie ogranicza się do Wilanowa, ale rozciąga się od zespołu szkół Przymierza Rodzin (ul. Grzegorzewska) do Świątyni; zbiórka do puszek na budowę Świątyni.
 3. Dziś w naszej parafii: 7:30 Godzinki; 9:00 wypominki; 17:30 nabożeństwo czerwcowe; taca na potrzeby budowlane.
 4. Nabożeństwa czerwcowe: niedziele i święta 17:30; dni powszednie – po wieczornej Mszy św.
 5. TYDZIEŃ:
  • PONIEDZIAŁEK: wspomnienie św. Karola Lwangi i Towarzyszy, Męczenników; 18:00 Msza św. w 40-lecie kapłaństwa proboszcza – po niej spotkanie w Sali pod Skarpą.
  • WTOREK: 8:30 pielgrzymka szlakiem bł. Edmunda przedszkola Aniołów Stróżów.
  • ŚRODA: wspomnienie św. Bonifacego, Biskupa i Męczennika; 19:15 rekolekcje ewangelizacyjne (REO).
  • CZWARTEK (6.06): pierwszy w miesiącu; adoracja Najświętszego Sakramentu – zapisy po północy w zakrystii; zakończenie oktawy Bożego Ciała – po Mszy wieczornej – błogosławieństwo wianków; 19:00 spotkanie Rycerzy Kolumba (na Orszady 10).
  • PIĄTEK (7.06): pierwszy w miesiącu; odwiedzamy chorych; spowiedź na Mszy św. i od 17:30; uroczystość Najświętszego Serca Jezusa.
  • SOBOTA (8.06): wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny; 17:00 spotkanie II Equipe Notre Dame; 19:00 ks. Tomek zaprasza ministrantów do ogródka.
 6. CZERWIEC:
  • PONIEDZIAŁEK (10.06): 17:00 uroczystość 10-lecia Chrześcijańskiej Szkoły Podstawowej Daniel.
  • ŚRODA (12.06): w wigilie wspomnienia św. Antoniego z Padwy; rocznice: 2 objawienia fatimskiego i 25 beatyfikacji bł. Edmunda; dzień wcześniej (ze względu na prawosławne święto Wniebowstąpienia Pańskiego):
   • 18:00 koncelebrowana Msza św. PRZEZ KULTURĘ DO KULTU; oprawę muzyczną (przygotuje i wykona) Alicja Węgorzewska;
   • 19:00 spotkanie w Sali pod Skarpą, na które zapraszamy parafian, zwłaszcza uczestników pielgrzymki do Fatimy i Santiago de Compostela; 19:15 rekolekcje ewangelizacyjne (REO).
  • SOBOTA (15.06., 9:30-15:00) Diecezjalna Parafiada w Pruszkowie – o złoto gra drużyna ministrantów Ostaniec Ursynów.
  • NIEDZIELA (16.06, g.14:00-18:00) koncert Szkoły Muzycznej Yamaha.
  • CZWARTEK (27.06): z cyklu WiD (Wczoraj i Dziś) – film „Duchem ciosany” (o krzyżu na placu Piłsudskiego).
 7. Zakończenie roku szkolnego:
  • Szkoła Podstawowa nr 343 im. Matki Teresy z Kalkuty (NIEDZIELA, 16.06., g.11:15).
  • Chrześcijańska Szkoła Podstawowa Daniel (ŚRODA, 19.06, g.8:00).
  • Szkoła Podstawowa STO im. J.Nowaka-Jeziorańskiego (CZWARTEK (20.06, g. 9:00).
  • Specjalna Szkoła Podstawowa Krok po Kroku im. Edmunda Bojanowskiego (PIĄTEK, 21.06., g.9:30).
  • Czekamy na informację od Szkoły Podstawowej im. Alberta Einsteina.
  • Dziękuję większości dyrekcji szkół za życzliwość…
  • Spowiedź dzieci podczas Mszy św.
 8. BUDOWA: wkrótce montaż świetlików w dolnych pomieszczeniach wież; powstają kawiarenka z kuchenką i meble prezbiterium;
  o dar na expresu prosimy grupy, które go jeszcze nie złożyły: służbę liturgiczną, Kościół Domowy, piszących ikony, Logos, Rycerzy Kolumba i Bierzmowanych; porządkujemy plac przy wejściu do Sali pod Skarpą; 05.2022 na kontom budowlane wpłynęłó 33 000 zł; by kontynuować budowę tzw. wież, trzeba ok. 100000 zł miesięcznie; dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.
 9. Na stoliku: prasa katolicka: WPiS; Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny; Idziemy; oraz gratis Columbia i Wiara i Życie; książki: prof. Wojciecha Polaka Blask Rzeczpospolitej; ulotka Vademecum wyborcze katolika.
 10. W zakrystii dostępne są plakaty z tegorocznym programem WiD (Wczoraj i Dziś) – Filmowych Wieczorów Czwartkowych w Sali pod Skarpą. Prosimy o ich powieszenie w dostępnych miejscach w parafii i poza nią (np. na klatkach schodowych).

 

JAN PAWEŁ II DO RODAKÓW. WARSZAWA – 2 CZERWCA 1979 R.
To wszystko: dzieje Ojczyzny, tworzone przez każdego jej syna i każdą córkę od tysiąca lat – i w tym pokoleniu, i w przyszłych – choćby to był człowiek bezimienny i nieznany, jak ten żołnierz, przy którego grobie stoimy… To wszystko: i dzieje ludów, które żyły wraz z nami i wśród nas, jak choćby ci, których setki tysięcy zginęły w murach warszawskiego getta. To wszystko w tej Eucharystii ogarniam myślą i sercem i włączam w tę jedną jedyną Najświętszą Ofiarę Chrystusa na placu Zwycięstwa.
I wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II papież, wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam w przeddzień święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi:
Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi! Amen.