5 marca 2023
Druga niedziela Wielkiego Postu – „A”
Ukraina 2023. W sercu
Długo cię, dawno, Ukraino, w sercu noszę,
O Twoją wolność i przyjaźń dla mnie proszę.
Ja, Rzeczpospolita Polska, siostra Twoja,
Wspomnij, jak z tobą i przeciw tobie rosłam w bojach…
- W ostatni wtorek, w Domu Sztuki (ul. Wiolinowa 14) wielu naszych parafian i ich gości, w tym mieszkańcy starej wsi Wolica, wysłuchali niezwykle interesującego, bardzo wzruszającego słuchowiska pt. Kiedyś wszyscy żeśmy się znali, którego autorką jest Julia Kunikowska (twórcy strona internetowej Wolica i okolica); o miejscu, gdzie jesteśmy. W maju nową wersję tego swoistego reportażu zaprezentujemy na naszej Scenie pod Skarpą w dolnym kościele.
- Dziś: II niedziela Wielkiego Postu; 7:30 nabożeństwo wypominkowe; 17:30 śpiewamy Gorzkie Żale; po wieczornej Mszy św. – spotkanie kandydatów do Bierzmowania. taca na potrzeby budowlane; zbiórka do puszek na misje.
- Wielkopostne koncerty w naszej parafii:
- 12.03 Pasyjny Benefis (wystąpią Robert Grudzień – organy; Bogdan Kierejsza – skrzypce, Alicja Węgorzewska – mezzosopran);
- 2.04 (Niedziela Palmowa): ku czci św. Jana Pawła II w 18 rocznicę jego śmierci (Andrzej Chorosiński – organy, Michał Chorosiński – czyta wiersze Karola Wojtyły i o Janie Pawle II).
- W tygodniu,
- po wieczornej Mszy św: PONIEDZIAŁEK: czcimy Boże Miłosierdzie.
- WTOREK: 18:30 z bł. Edmundem modlimy się za dzieci i młodzież.
- ŚRODA: Gorzkie Żale w intencji pokoju na Ukrainie i nawrócenia Rosji.
- CZWARTEK: adoracja i spowiedź do 20:30.
- PIĄTEK: nabożeństwa Drogi Krzyżowej: (a dla dzieci 17:15).
- Także w tygodniu: ŚRODA: w Międzynarodowy Dzień Kobiet zawierzajmy je Panu Boga.
- SOBOTA: 9:00 Warsztaty Pisania Ikon.
- NIEDZIELA (12.03): 12:30 spotkanie 2 Equipe Notre Dame; 16:00 Msza św. dla rodzin dzieci, które przygotowują się do Pierwszej Komunii Św.; 19:00 koncert Pasyjny – dziękuję Alicji Węgorzewskiej za przyjaźń, za życzliwość.
- SOBOTA (11.03): ks. proboszcz kończy 70 lat. Serdecznie zaprasza was, Drodzy Przyjaciele – Parafianie, na dziękczynną Mszę św. koncelebrowaną o g. 9:00. Nie kupujmy kwiatów ani podarunków. Proszę Was, by prezentem dla mnie była – wielkopostna jałmużna na meble liturgiczne: w prezbiterium – stolik na dary (2000), siedziska – krzesła (10×4500 = 45000), ławy ministranckie (4 x 5 000 = 20 000) oraz klęczniki (5 x 5000 = 25 000); konfesjonał (35 000); i wyposażenie drugiej zakrystii, tzw. ministranckiej (20 000); ich koszt to prawie 150 000 zł; meble te zostały zamówione i zadatkowane.
- Trwa rozliczenie z Urzędem Skarbowym AD 2022 – jak co roku prosimy o odpis 1,5% na rzecz naszej szkoły specjalnej krok po Kroku (ulotka z instrukcją na stoliku z prasą; nr KRS 0000287008, cel szczegółowy – SZKOŁA).
- 2023.09.28 – 10.01: organizujemy pielgrzymkę na Litwę (Kowno, Kiejdany, Wilno, Druskienniki). Koszt: 500 zł + 170 euro (szczegóły i kontakt w zakrystii) – zapisy do 1.04. Polecamy wspólnotom, ruchom i rodzinom!!!
- Polecamy prasę katolicką: Idziemy, Gościa Niedzielnego i inne (gratis), rozważania i eseje ks. Jarosława o Wielkim Poście, a także świecie Caritas, które powinny zapłonąć na naszych wielkanocnych stołach.
Benedykt XVI o Przemienieniu Pańskim:
…Oblicze Jezusa zajaśniało, podobnie Jego szaty. Właśnie to nazywamy „przemienieniem Pańskim” – świetlaną, dodającą otuchy tajemnicę. Jakie jest jej znaczenie?… To wydarzenie przygotowuje uczniów do tajemnicy paschalnej Jezusa: do przezwyciężenia straszliwej próby męki, a także do tego, by dobrze zrozumieli świetlany fakt zmartwychwstania…
…W przypadku przemienienia to nie Jezus ma objawienie Boga, lecz właśnie w Nim Bóg się objawia i objawia swoje oblicze apostołom. A zatem, kto chce poznać Boga, winien kontemplować oblicze Jezusa (2011).
Kuszenie na pustyni i przemienienie…, wzięte pod uwagę razem, antycypują tajemnicę paschalna: walka Jezusa z kusicielem zapowiada wielki ostateczny pojedynek, jakim jest Męka, a światło Jego przemienionego ciała – chwałę zmartwychwstania. Z jednej strony widzimy Jezusa jako człowieka w całej pełni, który dzieli z nami nawet pokusę; z drugiej – kontemplujemy Go jako Syna Bożego, który przebóstwia nasze człowieczeństwo. Te dwie niedziele stanowią filary, na których opiera się nie tylko całą konstrukcja Wielkiego Postu aż do Wielkanocy, ale wręcz całą struktura życia chrześcijańskiego, którego istotą jest dynamika paschalna: od śmierci do życia…
Do przemienienia dochodzi się podczas modlitwy…. By osiągnąć życie wieczne, trzeba słuchać Jezusa, iść za Nim drogą krzyża, mając w sercu nadzieję zmartwychwstania. „Spe salvi” – w nadziei zbawieni. Dziś możemy powiedzieć: „Przemienieni w nadziei” (2008)