10.03

10 marca 2024
Czwarta niedziela Wielkiego Postu „B” – Laetare

Szydzili z Bożych posłańców, wyśmiewali proroków… (Krn 36,14-23)
Łaską jesteśmy zbawieni (Ef 2,4-10)
Światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność (J 3,14-21)

 1. Wkrótce w Sali pod Skarpą powstanie kawiarenka Ostaniec (wystrój sportowy) z zapleczem kuchennym; dziękuję p. Urszuli za projekt, p.Małgorzacie i p. Leszkowi za organizację; koszt ok. 100000 zł – liczymy… na hojnych miłośników kawy!
 2. Trwa porządkowanie Czytelni im.Tomka Wilmowskiego; tworzymy grupę Miłośników Książki, której członkowie pełniliby dyżury w czytelni (zapisy w zakrystii); opiekunem Czytelni i Grupy są Bartek Żukowski z żoną i dziećmi.
 3. Dziś: 4 niedziela Wielkiego Postu, zwana Laetare (radości); 7:30 Godzinki ku czci NMP; po Mszy o 8:00 wypominki; 17:15 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym; 19:00 koncert: fragmenty oratorium Georga Friedricha Haendla Mesjasz (Męka i Chwała) – wystąpią: Chór Komorowskiego Towarzystwa Śpiewaczego; soliści Katarzyna Przywecka (sopran), Magda Kande (alt), Marcin Pilich (tenor), Michał Muzyka (bas) i Danuta Kojro (organy), 19:00 spotkanie młodzieży przed Bierzmowaniem.
 4. Dziś – początek REKOLEKCJI: Uczestniczę we wspólnocie Kościoła (10-13.03), prowadzi o.Jerzy Krupa, redemptorysta; konferencje dla dorosłych na każdej Mszy, a w poniedziałek, wtorek, środa – 9:00 i 18:00; dzieci – niedziela 11:15 i 16:00; młodzież – niedziela 18:00; kobiety – poniedziałek 19:00; mężczyźni – wtorek 19:00; spowiedź – codziennie podczas Mszy.
 5. NABOŻEŃSTWA:
  • PONIEDZIAŁEK (Miłosierdzie);
  • WTOREK (E. Bojanowski);
  • ŚRODA (różaniec) 17:30 (nie po Mszy św.).
 6. Liceum Ogólnokształcące Przymierza Rodzin im. św. Jana Pawła II zaprasza – będą dwie 20-osobowe kl. I z możnością rozszerzania przedmiotów wybranych przez ucznia. Spotkania info: 13.03 (środa – g. 18:00) i 16.03 (sobota – g. 10:00).
 7. NOWENNA (16-24.03) w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego (za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks.Jerzego Popiełuszki, ze sławną modlitwą ks. Piotra Skargi) – po każdej Mszy św. i codziennie w godzinie Apelu Jasnogórskiego od 21:00. Program na plakatach i stronie internetowej. Początek: SOBOTA (16.03).
 8. KULTURA chrześcijańska:
  • NIEDZIELA (17.03): 19:00 koncert pasyjny na motywach Drogi Krzyżowej z Janem Pawłem II w Koloseum – śpiew (Agnieszka Gertner-Polak), organy (Marek Kudlicki), komentarz (Grzegorz Polak).
  • WTOREK (19.03): g.19:30 Multikino: powtórny pokaz filmu Tadeusza Syki pt. „Powstaniec 1863” bilety w zakrystii i pół godziny przed seansem w kinie.
 9. WTOREK (02.04): 19:00 Sala pod Skarpą: film – Jan Paweł II. Szukałem Was (w 19 rocznicę śmierci).
 10. NIEDZIELA Palmowa (24.03): wspominamy bł. rodzinę Ulmów; Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką;
  • 19:30 Sala pod Skarpą – film „Matusia” (reż. Dariusz Walusiak) o s.Getter, Franciszkance Rodziny Maryi, która uratowała ok. 500 dzieci; po projekcji – spotkanie z reżyserem;
  • pierwsza prezentacja cykl WiD (Wczoraj i Dziś) przy udziale Instytutu Dziedzictwa i Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Jana Paderewskiego; następne pokazy – każdy czwarty czwartek miesiąca, g.19:30; repertuar na plakatach i stronie internetowej; motto prezentacji: Widzę (J 9,11:15.25).
 11. PIELGRZYMKI organizowane przez przyjaciół (wolne miejsca):
  • 13-14.04 (s. Róża) – śladami bł. Edmunda – W ramionach Matki (sanktuaria Maryjne);
  • 1-8.05 Włochy (Bolonia, Asyż, Lanciano, Riviera, San Angelo, San Giovanni Rotondo, Pompeje, Neapol, Rzym, Watykan);
  • szczegółowe informacje w zakrystii, na plakatach i u organizatorów.
 12. REKOLEKCJE LAST MINUTE: Wielka Środa (poprowadzi nasz przyjaciel o.Andrzej Romanowski, kapucyn).
 13. Cieszy projekt w konkursie Budżetu Obywatelskiego na tablicę wsi Wolica; więcej: https://bo.um.warszawa.pl/processes/na-rok-2025/f/12/projects/29582
 14. UKRAINA: przelaliśmy 1000 Euro na zakup starlinka; profesor polonistyki Uniwersytetu im. Łesi Ukrainki w Łucku podjęła się tłumaczenia wierszy ks. Proboszcza; szukamy używanych laptopów i komputerów – dar dla studentów.
 15. Stolik: prasa: Gość Niedzielny; Idziemy; 6 t. Historii Polski prof. A. Nowaka; wielkanocne świece Caritas.

Kościół a Kultura – według kardynała Grzegorza Rysia:
Kościołowi potrzebny jest każdy, z artystą włącznie. Kościół jest wspólnotą (łac. zebranie darów, communio, munus – dar). Patrzymy na człowieka, kim jest, jak jest wyposażony… Kultura jest miejscem spotkania, dialogu. Paweł VI w „Ecclesiam suam” naucza, że nie ma innego narzędzia ewangelizacji niż dialog. By przekazać ewangelię, trzeba spotkać człowieka, słuchać go – kultura jest miejscem, gdzie człowiekowi chce się jeszcze mówić! A Jan Paweł II mówi, że wiara jest niedojrzała, póki nie wypowie się przez kulturę. Kościół potrzebuje kultury, a czy ją tworzy? Jeśli nie, winien bać o siebie. Jest w stanie niedojrzałości, niepełności. I jeszcze jedno. Problem w tym, że jeśli dotychczas Kościół tworzył kulturę, powstaje pytanie, czy człowiek XXI w. łatwo się odnajdzie np. w kościele z w. XI? Coś z przeszłości może być piękne i do mnie przemawiać, tylko czy ja dziś postawiłbym taki sam kościół? Czy można tylko kopiować mistrzów? Czy nie winniśmy wypowiadać się sami? Są genialne teksty Brata Alberta, który mówi, że każdy jest artystą, nawet jak kroi suknie lub układa klomby, czyli jest artystą, gdy w działaniu widać jego osobowość…