19.06

26 czerwca 2022
13 niedziela zwykła

Wbrew przyjętemu tłumaczeniu: ukraina – „okraina”, „pogranicze”, nazwa wywodzi się od staroruskiego kraj („swoja, rodzima ziemia”) i przydomka „u”, co w połączeniu oznacza antonim słowa czużbina – „cudza obca ziemia”.

 1. Dziś: 13 niedziela zwykła; 17:30 nabożeństwo czerwcowe; zbiórka na fundusz – Wolica Ukrainie.
  Po wieczornej Mszy św.: koncert Ukraińskie śpiewne łąki – wystąpi duetu z Ukrainy – Klasyczne Anioły (Natalia, sopran, bandura i Aleksander, tenor – JURKOWSCY); fragmenty kazań Jana Pawła II do Ukraińców z 2001 r. recytuje Piotr Zajączkowski; dziękuję Rycerzom Kolumba i fundacji Miłość i serce za organizację.
 2. Nabożeństwa w tygodniu: czerwcowe: (17:30) niedziele, święta, (18:30) dni powszednie; poniedziałek (17:30) miłosierdzia Bożego; wtorek (18:30)dzieci i młodzież za wstawiennictwem bł. Edmunda Bojanowskiego; środa (18:30) różaniec w intencji Ukrainy, o nawrócenie Rosji; czwartek (18:30) adoracja i możliwość spowiedzi.
 3. W tygodniu:
  • PONIEDZIAŁEK: WSPOMNIENIE ŚW. Cyryla Jerozolimskiego, Biskupa i Doktora Kościoła.
  • WTOREK: wspomnienie św. Ireneusza, Biskupa i Męczennika.
  • ŚRODA: uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła.
  • CZWARTEK: po wieczornej Mszy św. spotkanie Rycerzy Kolumba (dolny Kościół).
  • PIĄTEK: pierwszy w miesiącu; spowiedź na Mszach św. i od 17:30.
  • SOBOTA: pierwsza w miesiącu; rano czcimy NMP: Jutrznia, Msza św. i nabożeństwo wynagradzające.
 4. Od NIEDZIELI (26.06-28.08): wakacyjny program Mszy św.: 8:00; 10:00;12:00 i 18:00; od lipca nie będzie niedzielnych nabożeństw (oprócz wypominkowego: 3.07; 7.08).
 5. Sprawy uchodźców: jeszcze dziś trwa – zbiórka na rzecz Ukrainy: żywność, odzież (nowa bielizna), środki czystości i higieny; koce, pościel, śpiwory; produkty zostawiamy w kaplicy lub zakrystii.
 6. Wakacje księży: ks. Adam (16-30.07. Gołubie Kaszubskie – grupa kobiet); ks. Konrad: (24.07-02.08) Krasnobród (Roztocze) – młodzież; (10-14.08) rowerem z młodymi na Jasną Górę. ks. Tomasz: (25.06-02.07) z Mazury ministranci (żagle); (30.07-08.08) Medjugorie na Festiwal Młodych (zjazd katolickiej młodzieży świata);
 7. Duszpasterstwo Akademickie Św. Anny (14-21.09) organizuje wyjazd w Tatry (Lichajówka) dla maturzystów – okazja integracji z rówieśnikami rozpoczynającymi studia. Szczegóły i link – Facebook: Sięgnij szczytów.
 8. Budowa ostatnio: przygotowanie instalacji krzyża z figurą Chrystusa; do końca września – spłata raty za ławki (20 000zł); wykonanie ochrony organów przed słońcem; zakupiono piaskowiec na wieżę; wzrosła (ok. 6000zł) rata kredytu (miesięcznie ponad 24 000zł); przygotowanie dokumentacji umowy o dostarczanie gazu; rozmowy o usprawnieniu „wodnej” obsługi parafii i górnego kościoła.
 9. Policja ostrzega: trwa nagminne, bardzo sprytne wyłudzanie pieniędzy od emerytów metodą na wnuczka!
 10. Plac wokół kościoła jest w dużej części ciągle terenem budowy. Nalegamy na rodziców, by zwracali uwagę na niektóre żywiołowe dzieci, które traktują go jak miejsce zabaw.
  Polecamy: prasę – Idziemy, Gość Niedzielny; Osserwatore Romano; broszura – poradnik dla rodziców: Nastolatki w wirtualnym tunelu (gratis); w wakacje jest wiele wolnych intencji.
 11. W przyszłą NIEDZIELĘ (3.07): składka na potrzeby budowlane; ze względu na wyjazdy wakacyjne, i rosnące koszty, w miarę możliwości, po prostu proszę o większe wpłaty na konto lub na tacę. Z serca dziękuję.

 

Takie jest nasze powołanie: odpocząć w Bogu i być miejscem Bożego odpoczynku. By tak się stało, trzeba pójść drogą Jezusa – być posłusznym aż do śmierci… Utracić siebie do końca, a więc nie tylko poświęcić swe życie, ale i swą doczesną godność, byle tylko oddana była chwała Bogu i dane o Nim i o Jego miłości świadectwo. Uwierzyć w Jezusa (J 6,29), to żyć tak, jak On, a nagrodą za tę wiarę jest wejście do Bożego odpoczynku (Hbr 3,11–4,11). Wolą Boga jest to, byśmy uwierzyli w Jezusa i w ten sposób weszli w życie wieczne, które jest niczym innym jak odpoczynkiem Boga w człowieku i człowieka w Bogu, jest Synostwem, czyli zjednoczeniem natury Boskiej i ludzkiej (z dominikańskiego pisma: W drodze).