22 września 2024
25 niedziela zwykła
Bóg ujmie się za nim i wyrwie go z rąk przeciwników(Mdr 2,12-20).
Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezwład i występek (Jk 03,16-04,03).
Kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim (Mk 09,30-37).
- Dziś: 25 niedziela zwykła; 7:30 Godzinki ku czci Niepokalanego NMP; 9:00 wypominki za zmarłych; 17:30 adoracja w intencji powodzian; 19:00 męska modlitwa różańcowa – zapraszają Rycerze Kolumba;
- w zakrystii – zapisy nowej grupy (I LO i starsi) na Bierzmowanie;
- zbiórka do puszek na fundusz Wolica Ukrainie – dziś, wraz z wiernymi prawosławnymi, na rzecz powodzian.
- W tygodniu: PONIEDZIAŁEK: wspomnienie św. O.Pio z Pietrelciny, Kapłana; 18:30 czcimy Miłosierdzie Boże.
- WTOREK: 18:30 nabożeństwo ku czci bł.Edmunda.
- ŚRODA: wspomnienie bł. Władysława z Gielniowa, Kapłana; 18:30 różaniec o pokój w Ziemi Św. i na Ukrainie.
- CZWARTEK (26.09): 19:30 z cyklu Wczoraj i Dziś, w Sali pod Skarpą – pokaz filmu: „Tadeusz Romer. Tragiczny świadek historii” – reż. Jacek Papis (2022). Tadeusz Romer (1894-1978) – dyplomata, polityk, ambasador w Japonii (1937-1941), ZSRR (1942-1943), minister w rządzie Stanisława Mikołajczyka (1943-44), organizator pomocy dla uchodźców żydowskich w Japonii i w Szanghaju.
- PIĄTEK: wspomnienie św. Wincentego a Paulo, Kapłana.
- SOBOTA: wspomnienie św. Wacława, Męczennika.
- NIEDZIELA (29.09): 7:30 Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP; nie ma wypominek; 15:00 spotkanie pierwszej Equipe Notre Dame; 16:00 Msza św. dla rodzin dzieci pierwszokomunijnych; 17:30 nabożeństwo różańcowe. Ks. Michał w Sali po Skarpą:
- ŚRODA – 19:15 grupa Odnowy w Duchu Św.
- PIĄTEK: 19:30 członkowie i kandydaci grupy Logos.
- CZWARTEK (3.10): po wieczornej Mszy św. zapraszamy na wieczór uwielbienia.
- Nasze przedszkola: Aniołów Stróżów i Ziarenko – wciąż przyjmują dzieci (2,5 – 5 lat). Kultywujemy wartości chrześcijańskie.
- Na stoliku: prasa katolicka – Gość Niedzielny, Idziemy i (gratis) – Columbia; album rodzinny Mój wujek Zbyszek.
PAŹDZIERNIK Z KULTURĄ - NIEDZIELA (20.10): Wieczór ze Zbigniewem Herbertem (100-lecie urodzin): (1) 17:00 spotkanie siostrzenicą poety Beatą Lechnio, promocja albumu – rodzinne historie i zdjęcia; (2) 18:00 modlitwa cyklem Brewiarz (wiersze Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, ks. Adama Zelgi); 18.20 Msza św. spokój duszy poety, którą odprawi i kazanie wygłosi J.E. ks. bp Michał Janocha; (3) oprawę liturgiczną przygotuje Komorowskie Towarzystwo Śpiewacze pod dyrekcją Witolda Błaszczyka (w ramach inicjatywy Przez Kulturę do Kultu); (4) 19:30 monodram Przemysława Tejkowskiego – Ostatnie tango z Herbertem.
- CZWARTEK (24.10): z cyklu Wczoraj i Dziś – film z 2016 r. pt. Ksiądz o bł. Jerzym Popiełuszce (w 40-lecie jego męczeńskiej śmierci), w reżyserii zmarłej przedwcześnie (05.2024) Majki Dłużewskiej – z całego serca proszę o obecność naszą młodzież.
WAŻNE
Informujemy, że: pewien ciężko chory parafianin prosił o powiadomienie ks. Michała Olszewskiego, że część swych cierpień ofiaruje w jego intencji – uwięziony przyjął to ze wzruszeniem i wdzięcznością; ks. Michał przygotuje rozważania różańcowe dla mężczyzn na 27.10, o 19:00; nasz proboszcz podjął starania, by sercanin poprowadził w parafii najbliższe rekolekcje adwentowe lub wielkopostne.
Pod koniec Mszy w Zakopanem (1997.06.06), Jan Paweł II powiedział: Dziś dziękowałem Bogu, że wasi przodkowie na Giewoncie wznieśli krzyż. Ten krzyż patrzy na całą Polskę od Tatr aż do Bałtyku. Ten krzyż mówi całej Polsce: „Sursum corda! W górę serca!” Trzeba, aby cała Polska, od Bałtyku aż po Tatry, patrząc w stronę krzyża na Giewoncie, powtarzała: „Sursum corda! W górę serca”. Pamiętam, słowa te mnie zadziwiły – zapowiadały jakiś kataklizm i potrzebę nadziei. Czy proroctwo? – myślałem. I przyszła powódź… Dziś sytuacja się powtarza… Oto treść mojego listu:
Ojcze! Tu proboszcz parafii bł. Edmunda Bojanowskiego w Warszawie.
(1) W naszym dolnym kościele sprawowana jest Boska Liturgia – Prawosławnej Cerkwi Ukrainy (patriarchatu Kijowskiego). To właśnie prawosławny ksiądz – kapelan, już 15.09, zaproponował byśmy wspólnie zebrali pieniądze na powodzian 22.09. W naszej parafii, od wybuchu wojny w 2022, w IV niedzielę miesiąca, zbieramy ofiary na fundusz Wolica – Ukrainie. A więc w tę niedzielę, zamiast na pomoc dla poszkodowanych wojną przekażemy ofiary poszkodowanym przez powódź. Kilka dni modliłem się o rozeznanie, komu konkretnie. Oglądałem zdjęcia klasztoru, pięknie położonego na wyspie, gdzie woda sięgała pierwszego piętra, a w kościele – ambony. Podobnie było w 1997. Wiem, że nurt rzeki zniszczył mur kościelny… Czytałem apel o pomoc. Zdecydował jednak Wasz Założyciel, który 800 lat temu (17 września 1224 r.), otrzymał stygmaty na rękach, stopach i boku. W Waszej historii – zostaliście, trzykrotnie, doświadczeni powodzią: 1783, 1997, 2024. Przed otrzymaniem świętych znaków, Franciszek modlił się: „Jezu Chryste, proszę Cię, byś mi uczynił dwie łaski, nim umrę. Pierwszą – bym za życia uczuł w duszy i ciele moim, o ile można, tę boleść, którą Ty, Panie słodki, wycierpiałeś w godzinie gorzkiej swej męki. Drugą – bym uczuł w sercu moim, o ile można, tę niezmierną miłość, którą Ty, Synu Boży tak zapłonąłeś, że ochotnie zniosłeś taką mękę za nas grzeszników”.
(2) Poproszę też parafian, by każda rodzina przygotowała paczkę dla powodzian – zbierzemy je i przywieziemy.
(3) Po powrocie do Warszawy, wraz z Rycerzami Kolumba i innymi grupami parafialnymi zastanowimy się nad możliwością zorganizowania w Warszawie zimowego lub wakacyjnego pobytu dla dzieci Waszej parafii.
Ojcze, ogarniam Was modlitwą w tę bezsenną noc: „O Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju, abyśmy siali miłość, gdzie panuje nienawiść; wybaczenie, gdzie panuje krzywda; jedność, gdzie panuje rozłam; prawdę, gdzie panuje błąd; wiarę, gdzie panuje wątpienie; nadzieję, gdzie panuje rozpacz; światło, gdzie panuje mrok; radość, gdzie panuje smutek. Spraw, abyśmy mogli nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać; nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć; nie tyle szukać miłości, co kochać; albowiem dając – otrzymujemy, wybaczając – zyskujemy przebaczenie, a umierając, rodzimy się do wiecznego życia. Przez Jezusa Chrystusa Pana naszego. Amen. Ufny, że po odbudowie Waszego Klasztoru, zaśpiewamy wspólnie – w Warszawie i Kłodzku – Pieśń słoneczną, pochwałę stworzenia.
ZBIÓRKA DO PUSZEK NA ODBUDOWĘ ZALANEGO KLASZTORU W KŁODZKU.
PACZKI DLA POWODZIN: „RODZINA RODZINIE” SKŁADAMY DO NIEDZIELI 29.09 W ZAKRYSTII LUB PRZEDSONKU KOŚCIOŁA.
OCZEKUJĘ INICJATYWY GOSZCZENIA DZIECI Z KŁODZKA W FERIE ZIMOW LUB WAKACJE.
Stanowisko Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych: W trosce o Dom Ojczysty
Jak w całym świecie, także w Polsce mamy do czynienia z różnymi negatywnymi zjawiskami. Niepokój budzą tendencje do ateizacji życia publicznego i eliminacji etyki ze sfery politycznej. Przykładem jest łamanie prawa przez organy państwa, w tym niewłaściwe traktowanie aresztowanych, wprowadzanie tzw. „prawa” do zabijania człowieka przez poszerzenie możliwości aborcji do 9. miesiąca życia dziecka, odchodzenie od wartości moralnych w wielu dziedzinach…, szerzenie nienawiści, promocja antagonizmów, zarządzanie konfliktami w przestrzeni społecznej, marginalizowanie znaczenia religii, odbieranie prawa do wyznawania wiary oraz eliminowanie symboli religijnych ze sfery publicznej.
Te negatywne tendencje… przekładają się na indywidualne, rodzinne oraz społeczne i narodowe postawy, prowadzą do głębokich podziałów i braku wzajemnego szacunku, konfliktów, alienacji społecznej, ignorowania prawa. W wielu przypadkach przyczyniają się do utraty nadziei, sensu życia, poczucia tożsamości, jak również rozbicia rodziny, samotności i promowania negatywnych wzorców w procesie formowania młodego pokolenia. Konsekwencją tych zjawisk i postaw jest niszczenie fundamentów – chrześcijańskiej tradycji i dziedzictwa narodowego.
Apelujemy zatem do organów państwa o zaniechanie wszelkich działań powodujących degradację życia społecznego. Wszystkich wierzących prosimy o aktywną, opartą o zasady Ewangelii, obecność w życiu społecznym, a ludzi dobrej woli o zachowanie wierności sumieniu w duchu solidarności i odpowiedzialności za dobro wspólne. Pamiętajmy, że Polska to nasz wspólny dom, a dziedzictwo chrześcijańskie jest od wieków jego fundamentem.