28.01

28 stycznia 2024
Czwarta Niedziela zwykła (rok „B”)

Zażądam od niego zdania sprawy, mówi Pan (Pwt 18,15-20).
Abyście byli wolni od utrapień (1 Kor 7,32-35).
Zdumiewali się Jego nauką (Mk 1,21-28).

 

 1. Trwa noworoczne dziękczynienie za: ofiarność finansową; oświetlenie i świetliki wieży wilanowskiej; wyposażenie kawiarenki i czytelni; konfesjonały; kolędowanie i bal sylwestrowy; prawosławną Liturgię; spektakle Teatru Klasyki Polskiej; filmy, jasełka i koncerty; zaangażowanie (zbyt małe ale coraz większe). SALA POD SKARPĄ integruje wokół wiary i kultury!!!
 2. Dziś: 7:30 Godzinki; 17:30 różaniec; zbiórka na fundusz Wolica – Ukrainie; jednocześnie wszystkich informuję, że nikt, nawet żaden mieszkaniec parafii, nie prosił o wyrażenie zgody na jakąkolwiek zbiórkę pieniężną na terenie kościelnym.
 3. Podczas kolędy wielu mieszkańców wyraża niepokój, rozgoryczenie i smutek z powodu sytuacji społecznej w Polsce, także napięcie związane z rosnącym zagrożeniem wojną; apelujemy o głęboką, codzienną, osobistą i rodzinną modlitwę za Ojczyznę.
 4. Tydzień:
  • PONIEDZIAŁEK: 18:00 Msza o cud dialogu w Polsce; 19:00 rada Kół Żywego Różańca.
  • ŚRODA: wspomnienie św. Jana Bosco.
  • CZWARTEK: I w miesiącu; adoracja – do północy wspólna; potem – zapisy.
  • PIĄTEK: święto Ofiarowania Jezusa; Dzień Życia Konsekrowanego; I piątek miesiąca; spowiedź na Mszach i od 17:30; Msze 6:45; 9:00 i 18:00; 14:00 jasełka przedszkola Ziarenko; poświęcenie świec na każdej Mszy; 18:00 ul. Stryjeńskich – instalacja relikwii rodziny Ulmów.
 5. PIĄTEK (09.02): 19:30 – dolny kościół – ks. Michał zaprasza młodzież (kl. VIII i starsi) na inauguracyjne spotkanie grupy Logos (z gr. słowo, myśl, sens, zasada, w chrześcijaństwie – Syn Boży Jezus Chrystus). ZATEM! Wstań z kanapy! Buduj życie na Logosie! Wypłyń na głębię wiary szukającej zrozumienia! Stań się częścią niezwykłej wspólnoty! Przeżyj piękną przygodę!
 6. SOBOTA (10.02) g. 11:00. Scena pod Skarpą (dolny kościół): spotkanie młodzieży n/t doradztwa zawodowego; będą obecni wybitni przedstawiciele różnych zawodów; możliwość pytań i dyskusji w podgrupach; w przygotowaniu darmowe kursy: Dobra komunikacja – dobra relacja Techniki uczenia się; ABC Handlowca; Negocjacje – umiejętność dla każdego; Autoprezentacja;; Jak otworzyć własny biznes…; tą wiadomością na stronie zainteresowało się ponad 4000 użytkowników internetu, a więc – WARTO!!!!
 7. WTOREK (13.02): g. 19:30 w Multikinie kolejny film: „Wandea. Zwycięstwo albo śmierć” – o zbrodni ludobójstwa rewolucjonistów francuskich w 1793 r. – 4/5 straconych pochodziło z ludu, w imię którego wybuchła rewolucja. Hasła: wolność, równość, braterstwo brzmią szyderczo; w Wandei wybucha powstanie w obronie wiary i monarchii. Obejrzeć??? POWINNO SIĘ!!!
 8. NIEDZIELA (18.02): g. 19:00 spektakl Teatru „Nie Teraz” – Pokonać piekło. Andrzej Bobola i Jerzy Popiełuszko są w Rzymie. Czekając na audiencję u papieża rozmawiają o Polsce. Każdy używa argumentów ze swego czasu. Ojczyznę widzimy w spektrum dziejów – od monarchii i demokracji szlacheckiej po ludową i totalitarną. Obaj, w swoistym brewiarzowym rytmie – od Nieszporów po Jutrznię, przygotowują orędzie..; bilety w zakrystii (po 60 zł) – apeluję o konieczny udział młodzieży!
 9. Przy wyjściu: prasa katolicka; płyta Tryptyk Rzymski Jana Pawła II – czyta Artur Żmijewski, komentarz muzyczny – Włodek Pawlik; ulotki 1,5% odpisu na rzecz naszej szkoły dla dzieci z autyzmem – o który APELUJEMY.
 10. Wkrótce 2 rocznica wojny na Ukrainie: sytuacja jest coraz trudniejsza, pomoc coraz mniejsza; nie zapominajmy o pięknych polskich cechach: solidarności i miłosierdziu; dziś zbiórka do puszek na fundusz Wolica – Ukrainie; w naszej parafii pracuje p. Lusia, która uciekła przed bombami z rodzinnego miasta – na Ukrainie zostały jej dzieci – bardzo się o nie martwi, zwłaszcza o syna, Romana, który walczy na froncie – prosił nas on o przesłanie urządzenia zwanego starlingiem (ok. 3000 zł) – zbiórka na ten cel…

OŚWIADCZENIE PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI ABP STANISŁAWA GĄDECKIEGO W KWESTII ABORCJI
W związku… z opiniami o rzekomej konieczności rozszerzenia dostępu do aborcji, przypomnę stanowisko Kościoła… Odwołuje się ono do prawa naturalnego, obowiązującego w sumieniu każdego. Dowodem – tekst przysięgi Hipokratesa: Nigdy nikomu, także na żądanie, nie dam zabójczego środka ani… nie udzielę w tym względzie rady; podobnie nie dam żadnej kobiecie środka poronnego. W przypadku katolika prawo do życia potwierdzone jest autorytetem Kościoła. Nauka Magisterium jest jednoznaczne: każdy człowiek prawego sumienia – także niewierzący – stoi wobec moralnego obowiązku uszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Nieraz w życiu publicznym słychać fałszywą tezę: większość ma zawsze rację. W demokracji – niewątpliwie – ona decyduje. To nie znaczy, że racja jest po stronie większości, a jedynie, że mniejszość nie umiała znaleźć wystarczająco przekonujących argumentów, by stać się większością. O racji nie decyduje liczba zwolenników. Racja – zwłaszcza etyczna – często jest po stronie mniejszości. Niekiedy zaś – o czym przypomina postać Sokratesa – po stronie pojedynczego człowieka o dobrze uformowanym sumieniu.
W duchu odpowiedzialności za Kościół w Polsce i za dobro wspólnej Ojczyzny, wzywam ludzi dobrej woli, by jednoznacznie opowiedzieli się za życiem. Szczególny apel kieruję do członków obu izb parlamentu i prezydenta Rzeczypospolitej, by dali świadectwo prawdziwej troski o życie bezbronne, bo nienarodzone.