02.03

2 marca 2025
Ósma niedziela zwykła „C”

Doświadczenie wyzwolenia w chrześcijaństwie wiąże się z odrzuceniem pojęcia walki. „Jesteśmy wolni, gdyż jesteśmy mocni” – twierdzą
zwolennicy wielu systemów politycznych opartych na sile i przemocy. Na to chrześcijanin: „Jesteśmy wolni, gdy czynimy dobro”. Wolność
jest sposobem istnienia dobra w człowieku. A przechodzi z człowieka do drugiego drogą naśladowania. Chrześcijanina naśladuje miłość
Boga do człowieka. Wolność Eucharystii staje się więc wolnością dla człowieka. (ks. J. Tischner).

 

  1. Nasz Pasterz, abp Adrian Galbas, prosi o Różaniec dla Franciszka – po każdej Mszy św. w dni powszednie – dziesiątka różańca.
  2. Nabożeństwa stałe – Wielki Post:
    • PONIEDZIAŁEK – Boże Miłosierdzie.
    • WTOREK – bł. Edmunda w intencji dzieci (wnuków) i młodzieży.
    • ŚRODA – różaniec o pokój na Ukrainie i Ziemi Św.
    • CZWARTEK – adoracja i spowiedź (do 20:30; pierwszy w miesiącu – całonocna).
    • PIĄTEK – Droga Krzyżowa (17:15 dzieci i 18:30).
    • SOBOTA pierwsza w miesiącu (rano) – ku czci Najświętszej Maryi Panny – Jutrznia, Msza św., nabożeństwo wynagradzające (fatimskie).
    • NIEDZIELA: 7:30 Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP; 9:00 wypominki; 17:15 Gorzkie Żale.
  3. Czytelnia im. Tomka Wilmowskiego: zaprasza po niedzielnych Mszach; korzystamy na miejscu lub wypożyczamy (zwrot najpóźniej po miesiącu); wejście – od strony kaplicy lub przez kawiarnię; prośba o ciszę, ze względu na (przed południem) prawosławną Liturgię. Dziękuję ofiarodawcom i organizatorom (zwłaszcza Bartkowi Żukowskiemu); powstaje Grupę Opiekunów Czytelni (zapisy w zakrystii).
  4. DZIŚ: ósma niedziela zwykła; 7:30 Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP; 9:00 nabożeństwo wypominkowe I; 14:00 turniej szachowy o mistrzostwo parafii (w kawiarence) – nagrody wręczymy 16.03 (po Mszy dziecięcej; 17:30 nabożeństwo adoracyjne.
  5. Finanse: 2025.02 – na konto budowlane wpłynęło 35 000 zł – 200 ofiarodawców (2025.01 – 4000 zł; 20 dobroczyńcach więcej);
    dziś taca jest przeznaczona na zakup nowego, przenośnego nagłośnienia do użytkowania na zewnątrz kościoła oraz wpłatomatu.
  6. WTOREK: święto św. Kazimierza, Królewicza; dzień imienin Kardynała Kazimierza Nycza, Arcybiskupa Seniora.
  7. ŚRODA POPIELCOWA: zaczyna Wielki Post i Modlitwę w Wielkopostnych Kościołach Stacyjnych pod hasłem: Zostań pielgrzymem nadziei – w zakrystii można otrzymać Paszport Pielgrzyma; Msze św. z posypaniem głów popiołem: 6:45; 9:00; 18:00 i 20:00; dzień imienin Pasterza naszej Archidiecezji – Arcybiskupa Adriana Józefa Galbasa SAC.
  8. CZWARTEK: pierwszy w miesiącu;
    • 12 rocznica wyboru Papieża Franciszka;
    • całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu – do północy adoracja grup, ruchów i wspólnot; po północy – zapisy w zakrystii.
  9. PIĄTEK: pierwszy w miesiącu; odwiedzamy chorych; spowiedź podczas Mszy i od 17:15; Droga Krzyżowa: 17:15 (dzieci) i 18:00.
  10.  SOBOTA: 9:00 Warsztaty Pisania Ikon; 10:00 sesja ministrantów i kandydatów.
  11. Ważne: 2025.03.02-08 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu (58); 2025.03.19-25 Tydzień Modlitw o Ochronę Życia (5).
  12. REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE (29.03 – 02.04) poprowadzi ojciec Nikołaj Bieliczew, marianin (MIC) pracujący w Charkowie.
  13. Atrakcje Kawiarenki Ostaniec: czynna niedziele g. 11:00-15:00; 9.03, g. 14:00 warsztaty Naturalne Piękno Kobiety – ilość miejsc ograniczona (minimum 10); koszt 100 zł (w ramach – bon zniżkowy z okazji Dnia Kobiet) – zapisy w zakrystii…
  14. PIELGRZYMKI:
    • 2025.04.06-11 rekreacyjne rekolekcje o nadziei dla seniorów w Urlach (Ośrodek Caritas), poprowadzi ks. Adam;
    • 2025.05.10. g. 7:00-19:00 (Koła Żywego Różańca) Loreto k/ Wyszkowa (Sanktuarium MB Loretańskiej);
    • 2025.09:30-10.07 Lourdes, Monserrat, Barcelony (ks. Adam, ks. Jarek, Leszek Goreń); szczegóły i zapisy w zakrystii.
  15. Ośrodek Charytatywno-Opiekuńczy Caritas w Urlach przyjmuje do Domu Opieki osoby starsze, względnie samodzielne, na stałe lub czasowo – zapewnia mieszkanie, wyżywienie, wsparcie asystenta, opiekę pielęgniarską.
  16. Stolik: prasa katolicka – Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny, Idziemy, WPiS oraz (gratis) Columbia, Wiara i Życie, Dobre Nowiny.

Widzenie i ślepota w Łk 17.
Widzenie to najczęściej synonim duchowego zrozumienia, które dane zostaje uczniom. Nie jest to zwykła wiedza intelektualna. Np. trędowaty Samarytanin „widząc, że został uzdrowiony” (Łk 17,15), wrócił i dziękował. Tu – „widzenie” znaczy fizyczne zorientowanie się, że trąd zniknął, ale i wewnętrzne zrozumienie, postawa wdzięczności, kto za tym wszystkim stoi, wrócił i dziękował Jezusowi. Zaczął dobrze „widzieć”!
Ślepota jest obrazem niewiedzy, niewiary, życia w pewnej nieświadomości, zniewoleniu. Belka – to zaślepienie. Rzeczywistość, światopogląd, władza, pieniądz, własne „ja”, chora ambicja, tak pochłania myślenie i serce człowieka, absorbuje, że nic innego „nie widzi”, „nie chce widzieć”. Wszystko jest temu podporządkowane. Problem leży w tym, czemu się poświęcam, co mnie zajmuje.
Co sprawia „ślepotę-niewidzenie”? Jeśli żyje dla siebie, innych traktuje jak „paliwo” lub „pokarm” zaspokajający własne upodobania i pragnienia. Stawiam na siebie, swą niezależność i samowystarczalność… Nikomu nie okazuję wdzięczności, jestem sam dla siebie. Człowiek żyjący tylko wolą własną w podejmowaniu decyzji, nie bierze pod uwagę nikogo ani niczego poza sobą. To wielka przegrana i pewność, że wpadnie się w dół – bieda!
Jeśli popatrzymy na belkę w sensie duchowym, można rzec, że nikt nie jest w stanie sam tego dokonać! Usunąć belkę, to poddać się długiej wewnętrznej przemianie. Nauczyciel wie, że nie odstaje od ucznia. Kieruje nim wola własna, egoizm. Wymaga uzdrowienia. Gdy przyjmie Lekarza, przestaje patrzeć z góry, może spełniać posługę nauczyciela. Może poczuć się z uczniami solidarny. I prowadzi siebie i podopiecznych do Lekarza, nie kieruje na wolę własną. Wróćmy do Adoracji, gdzie dokonuje się nasze leczenie. Leczy się i nauczyciel i uczeń u jedynego Lekarza – Jezusa Chrystusa.