17-19 kwietnia 2025
Triduum Paschalne
Wielki Czwartek. Wielki Piątek. Wigilia Paschalna
Prawda jest tą specyficzną wartością, która jest nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich. Kto mówi „prawda”, ten mówi,
że to, co twierdzi, jest ważne nie tylko dla niego, ale też dla innych (ks. Józef Tischner U źródeł myślenia).
- Paschalne Triduum Meki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się od wieczornej Mszy wieczerzy Pańskiej, ma swoje centrum w Wigilii Paschalnej i kończy się Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstanie.
- Dziś obchodzimy dwie rocznice: 1000 lat temu Bolesław Chrobry został królem Polski; 82 lata temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim, podczas którego żołnierze Żydowskiego Związku Wojskowego wywiesili dwie flagi, w polską i żydowską.
- Dziś: WIELKI CZWARTEK; przed południem w Katedrze Warszawskiej Msza Krzyżma, podczas której poświęca się oleje służące do Sakramentów Chrztu, Bierzmowania, Namaszczenia Chorych i Kapłaństwa, a kapłani odnawiają przyrzeczenia złożona przy święceniach.
- W naszym Kościele: 18:00 zgromadzimy się wraz siostrami i braćmi prawosławnymi; na początku wierni, w dniu gdy urodziło się kapłaństwo Nowego Testamentu, podziękują księżom obu wyznań i złożą im życzenia; później prawosławni przejdą do Cerkwi (w Sali pod Skarpą) i sprawować będą Jutrznię Wielkiego Piątku; katolicy zostaną na Mszy Wieczerzy Pańskiej (pamiątki ustanowienia Kapłaństwa i Eucharystii); podczas liturgii odbędzie się obrzęd umycia nóg 12-stu mężczyznom; czuwanie przy Panu Jezusie w ciemnicy – do północy.
- WIELKI PIĄTEK: W Wielki Piątek… zachowuje się post paschalny; zapraszamy na adorację w tzw. ciemnicy; 9:00 nabożeństwo Ciemnej Jutrzni; Liturgia Męki Pańskiej 15:00 (dzieci) i 18:00; części nabożeństwa: Liturgia Słowa; adoracja krzyża; Komunia; procesja do Grobu Pańskiego; po liturgii (Noc Konfesjonałów) i adoracja (do północy); ofiary – na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
- WIELKA SOBOTA: Kościół trwa przy Grobie Pana, rozważa Jego Mękę, Śmierć, zstąpienie do otchłani; w modlitwie i poście oczekuje na Jego Zmartwychwstanie; Wigilię Paschalną… uważa się za „Matkę wszystkich wigilii”. Kościół czuwając oczekuje zmartwychwstania Chrystusa i obchodzi je w sakramentach; 9:00 nabożeństwo Ciemnej Jutrzni; 9:30-19:30 adoracja przy Grobie Pańskim; spowiedź; święcenie pokarmów (12:00 Nowoursynowska 153/Rosoła 58); 20:00 – liturgia Wigilii Paschalnej (proszę przynieść świece z ochronkami).
- Dziś także: 82 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.
- Odprawy Liturgicznej Służby Ołtarza: WIELKI PIĄTEK i WIELKA SOBOTA – 10:00.
- Od WIELKIEGO PIĄTKU do NIEDZIELI W OKTAWIE WIELKANOCY – nowenna do Miłosierdzi Bożego o 17:30.
- WIELKANOC: rezurekcja o 6:15; nie będzie Mszy św. o 8:00; pozostałe Msze św.: 10:00; 11:15; 12:30 i 18:00; Msze św. w drugi dzień świąt – według porządku niedzielnego (8:00; 10:00; 11:15; 12:30 i 18:00).
- Osiem początkowych dni Okresu Wielkanocy stanowi oktawę Wielkanocy. Obchodzi się je jako uroczytości Pańskie.
- W OKTAWIE Wielkanocy: ŚRODA: 19:30 – wieczór uwielbienia. CZWARTEK: 19:30 kolejne spotkanie WiD film Tora i miecz (epizody powstania w getcie warszawskim). PIĄTEK: 17:00 spotkanie II Equipe Notre Dame; 19:00 nabożeństwo Drogi Światła (z naszego kościoła do Świątyni Opatrzności Bożej); SOBOTA: 9:00 Warsztaty Pisania Ikon; 10:00 spotkanie pierwszej Equipe Notre Dame.
- NIEDZIELA w oktawie Wielkanocy, zwana BIAŁĄ (czyli MIŁOSIERDZIA BOŻEGO): kazania podczas każdej Mszy św. głosił będzie ks. Jacek Kocur, który pracuje na misjach we Lwowie, gdzie obecnie prowadzi remont polsko-ukraińskiego przedszkola im. bł. Edmunda Bojanowskiego; możemy pomóc, wspierając datkami do puszek w ramach funduszu Wolica Ukrainie – przy wyjściu z Kościoła.
- Życzenia. Nasi Rodacy zawsze wiązali olbrzymie nadzieje ze Zmartwychwstaniem. Chrzest Polski (966) i pierwsza Królewska Koronacja (1025 – Bolesława Chrobrego) odbyła się w Wielkanoc. Gdy Ojczyzna przeżywała zabory, okupacje, Święta Zmartwychwstania były inspiracją budzenia myśli o jej odrodzeniu. Mądre przysłowie powiada, że trzeba działać przed, a nie po… Dziś cywilizacyjne zagrożenia są widoczne i pora, by robić coś PRZED. To przestroga i życzenia na niełatwy okres podziałów i oglądania się na rzekomych przyjaciół, co często poprzedzało tragedie i wiele pokoleń doświadczało męki i krzyża na wzór Chrystusa. Niech w jubileuszowym 2025 – roku nadziei – będzie inaczej. Pełnych głębokiej religijnej i narodowej refleksji – życzymy Wam z całego serca.