20 kwietnia 2025
Wielkanoc
Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego
Łaska zmartwychwstania przychodzi… drogą miłości do bliźnich i droga miłości do Boga. To Bóg cię wskrzesi w dniu ostatecznym. Ale wskrzesi cię na prośbę bliźnich. Wtedy, gdy będą za tobą prosić, za tobą tęsknić. Kiedy będą cię potrzebować. Kto zejdzie z tego świata z przekleństwem bliźnich, komu będzie z czasie życia towarzyszyć przekleństwo brata, ten „zmartwychwstanie na wieczne potępienie”. Na żywot wieczny zmartwychwstaną tylko ci, których do życia przywoła miłość (ks. Józef Tischner Wiara ze słuchania).
- Od WIELKIEGO PIĄTKU do NIEDZIELI W OKTAWIE WIELKANOCY – trwa nowenna do Miłosierdzi Bożego o 17:30.
- Dziś WIELKANOC:
- rezurekcja o 6:15; nie będzie Mszy św. o 8:00; pozostałe Msze św.: 10:00; 11:15; 12:30 i 18:00;
- jak w każdą trzecią niedzielę miesiąca zbiórka do puszek na stypendia dla dzieci z naszej szkoły specjalnej.
- Msze św. w drugi dzień świąt – według porządku niedzielnego (8:00; 10:00; 11:15; 12:30 i 18:00).
- Osiem początkowych dni Okresu Wielkanocy stanowi oktawę Wielkanocy. Obchodzi się je jako Zmartwychwstanie Pańskie.
- ŚRODA W OKTAWIE Wielkanocy (23.04): 19:30-21:30 Wieczór Uwielbienia – zaprasza grupa Droga.
- CZWARTEK w OKTAWIE WIELKANOCY (24.04): 19:30 Sala pod Skarpą – kolejne spotkanie z cyklu Wczoraj i Dziś. Z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, pokażemy film Tora i miecz, w reżyserii Anny Ciałowicz i Roberta Kaczmarka o nieznanych jego epizodach. Po filmie – spotkanie z reżyserami oraz dyskusja pod kierunkiem prof. Janem Żarynem.
- PIĄTEK W OKTAWIE WIELKANOCY: 19:00 (po Mszy św. w naszym kościele) zapraszamy na pielgrzymkę 14 stacjami Drogi Światła (zakończenie w Świątyni Opatrzności Bożej) – nabożeństw rozważa sceny spotkań Zmartwychwstałego ze swoimi wyznawcami.
- Zapraszamy do kontemplacji wystawy twórczości Warsztatów Pisania Ikon – spotkanie – 9:00 SOBOTA (26.04).
- Świąteczne spotkania ruchu małżeństw Equipe Notre Dame: II – PIĄTEK 17:00; I – SOBOTA 10:00.
- NIEDZIELA (27.04) w oktawie Wielkanocy, zwana BIAŁĄ (czyli MIŁOSIERDZIA BOŻEGO): kazania podczas każdej Mszy św. głosił będzie ks. Jacek Kocur, który pracuje na misjach we Lwowie, gdzie obecnie prowadzi remont polsko-ukraińskiego przedszkola im. bł. Edmunda Bojanowskiego; możemy mu pomóc, wspierając datkami do puszek w ramach funduszu Wolica Ukrainie.
- W KWIETNIU:
- PONIEDZIAŁEK (28.04) – Uroczystość św. Wojciecha, Biskupa i Męczennika, głównego Patrona Polski.
- WTOREK (29.04) – święto św. Katarzyny Sieneńskiej, Dziewicy i Doktora Kościoła;
- Zapraszamy na pielgrzymkę organizowaną przez Koła Żywego Różańca do sanktuariom maryjnego w Loreto k/ Wyszkowa (10.05). Wyjazd o autokarem o 7:00; wiele atrakcji; powrót ok. 19:00. Koszt 100 zł. Dokładny program – dostępny na plakatach i w zakrystii.
- Tegoroczne zamiary budowlane:
- cztery świetliki w wieżach;
- zabezpieczenie trzech tarasów;
- organizacja dużej Sali w podziemiach (dla prawosławnych);
- profesjonalne oświetlenie i nagłośnienie Sali pod Skarpą;
- stalle dębowe przy ołtarzu;
- instalacja wpłatomatu (blik) w przedsionku; na ten cel mamy ok. 1/3 (300 000) – reszta zależy od Waszej modlitwy i ofiarności.
- Na stoliku polecamy: świece Caritas; świąteczną prasę katolicką: Małego Gościa Niedzielnego.
Życzenia.
Nasi Rodacy zawsze wiązali olbrzymie nadzieje ze Zmartwychwstaniem Chrystusa. Chrzest Polski (966) i pierwsza Królewska Koronacja (1025 – Bolesława Chrobrego) odbyły się w Wielkanoc. Gdy Ojczyzna przeżywała zabory, okupacje, Święta Zmartwychwstania były inspiracją budzenia myśli o jej odrodzeniu. Mądre przysłowie powiada, że trzeba działać przed, a nie po… Dziś cywilizacyjne zagrożenia są widoczne i pora, by robić coś PRZED. To przestroga i życzenia na niełatwy okres podziałów i oglądania się na rzekomych przyjaciół, co często poprzedzało tragedie i wiele pokoleń doświadczało męki i krzyża. Oby w jubileuszowym 2025 – roku nadziei – było inaczej. Pełnych głębokiej religijnej i narodowej refleksji – życzymy Wam z całego serca.
Księża z parafii Ed. Bojanowskiego