27.04

27 kwietnia 2025

2 Niedziela Wielkanocna – Biała
Miłosierdzia Bożego

Zachodzi związek między cierpieniem a myśleniem, które jest formą odpowiedzi na tragiczność. Cierpienie przenika myślenie jakby od wewnątrz, od korzeni, czyni siebie podłożem myślenia, sprawia, że myślenie staje się jego wyrazem, ekspresją… To odpowiedź, którą można dać lub nie, to odpowiedź wolności. Rodzi się na innym poziomie niż ból, Ból boli, myślenie nie boli – ono myśli… (ks. Józef Tischner Myślenie według wartości).

    1. Otrzymaliśmy życzenia świąteczne i podziękowania za wsparcie od:
      • s. Walerii z Pisarówki na Ukrainie (rodacy i Dom Samotnej Matki);
      • o. Nikołaja Bieliczewa z Charkowa (poszkodowani przez wojnę, pismo Słowo wśród nas;
      • oo. franciszkanów z klasztoru w Kłodzku (powódź);
      • dyrekcji naszej szkoły specjalnej (stypendia dla dzieci);
      • rodziców niepełnosprawnego Frana (rehabilitacja).
    2. Dziś: NIEDZIELA w oktawie Wielkanocy (BIAŁĄ, MIŁOSIERDZIA BOŻEGO): 7:30 Godzinki; 9:00 Wypominki IV; po Mszy o 11:15 spotkanie rodziców dzieci, które obchodzą rocznicę I Komunii św.; 15:00 Godzina Miłosierdzia; 17:30 nowenna do Miłosierdzia Bożego; 19:00 męski różaniec – poprowadzi nasz gość ze Lwowa; kazania głosi ks. Jacek Kocur – pracuje we Lwowie, prowadzi remont polsko-ukraińskiego przedszkola im. bł. Edmunda Bojanowskiego; pomóżmy mu datkami w ramach zbiórki na fundusz Wolica Ukrainie;
    3. Także w niedzielę (27.04) Narodowy Marsz Życia – początek g. 12:30 Plac Zamkowy w Warszawie. Weź udział – zachęcamy!
    4. Tydzień.
      • PONIEDZIAŁEK: Uroczystość św. Wojciecha, Biskupa i Męczennika, głównego Patrona Polski.
      • WTOREK: święto Katarzyny Sieneńskiej, Dziewicy i Doktora Kościoła.
      • CZWARTEK (1.05): pierwszy w miesiącu; wspomnienie św. Józefa, Rzemieślnika; adoracja Najświętszego Sakramentu – do północy (grupy); po północy (czuwanie osób i rodzin) – zapisy zakrystii.
      • PIĄTEK: pierwszy w miesiącu; wspomnienie św. Atanazego, Biskupa i Doktora Kościoła; odwiedzamy chorych; spowiedź podczas Mszy św. oraz od 17:30.
    5. SOBOTA (3.05): Uroczystość NMP Królowej Polski; Msze św. 8:00; 10:00; 12:00 i 18:00. pierwsza sobota miesiąca; po Mszy św. o 8:00 – fatimskie nabożeństwo wynagradzające, prowadzone przez Ruch Rodzin Nazaretańskich.
    6. Nabożeństwa majowe w naszej parafii: kościół – niedziele i święta 17:30; dni powszednie 18:30; pod krzyżami 19:00 (poniedziałek – przy ul. Kokosowej; wtorek – róg ul. Nowoursynowska/Nugat, środa – przy Osiedlu na ul. Pawlaczyka).
    7. Maj: Pierwsza Komunia św. (10.05, g. 10:30 SP im. Matki Teresy z Kalkuty; 17.05, g. 10:00 SP im. Alberta Einsteina; rocznica 11.05, g. 11:15 SP im. Matki Teresy z Kalkuty; rocznica 18.05, g. 11:15 SP im. Alberta Einsteina.
    8. SOBOTA (10.05): Pielgrzymka organizowaną przez Koła Żywego Różańca do sanktuariom maryjnego w Loreto k/ Wyszkowa. Wyjazd o autokarem o 7:00; wiele atrakcji; powrót ok. 19:00. Koszt 100 zł. Dokładny program – dostępny na plakatach i w zakrystii.
    9. Maj – Spotkania z kulturą (Sala pod Skarpą):
      • CZWARTEK, g. 19:30; (8.05) spotkanie z red. Wojciechem Reszczyńskim na temat Feliks Koneczny jako antidotum (cykl Wczoraj i Dziś); (22.05) film w reż. Macieja Syki pt. Przez sport do praworządności (cykl Wczoraj i Dziś) – wybitni sportowcy dla pogubionej młodzieży.
      • NIEDZIELA (18.05 – g. 19:30 i 25.05 – g. 16:30 oraz 19:30) sztuka Clive Staples Lewisa pt. Podział ostateczny (wykonawcy – studenci Duszpasterstwa Akademickiego Sandał z parafii Najświętszego Zbawiciela).
    10. NIEDZIELA (11.05, g. 9:00-19:00): przedszkole Ziarenko (ul. Orszady 10) zaprasza na Dzień Otwarty: atrakcje dla dzieci oraz rodziców, zwiedzanie nowych salek przedszkolnych; szczegóły na plakatach i ulotkach – jeśli masz dzieci w wieku 2-5 lat – naprawdę warto!!!
    11. Tegoroczne plany budowlane (świetliki; zabezpieczenie tarasów; organizacja Sali w podziemiach wieży – na cerkiew; w Sali pod Skarpą oświetlenie i nagłośnienie; stalle dębowe; wpłatomat) zależą od decyzji personalnych oraz Waszej modlitwy i hojności.
    12. Na stoliku prasa katolicka: Gość Niedzielny, Idziemy oraz gratis Columbia i Wiara i Życie.

 

O Lwowie
Lwów zwany był niekiedy „europejską Jerozolimą”. Nazwa wywodziła się stąd, że był jedynym miastem w Europie (jak Jerozolima) – gdzie siedzibę mieli najwyżsi hierarchowie trzech wyznań chrześcijańskich – rzymskokatolickiego, greckokatolickiego i chrześcijan ormiańskich.
Odpowiadały im trzy świątynie katedralne – rzymskokatolicki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, katedra greckokatolicka św. Jura i trzeci kościół w randze katedry – świątynia ormiańska.
W 1992 r. do świątyń o statusie katedry dołączyła cerkiew prawosławna św. Jerzego. Funkcjonowała ona już ponad 100 lat, jednak dopiero teraz została nobilitowana i wyniesiona do poziomu katedry (soboru).
Warto też pamiętać, że we Lwowie już za życia s. Faustyny przyjęto kult Miłosierdzia Bożego i głoszono je. Przetrwał on w nienaruszonej formie, także w czasach, gdy był zabroniony. Paradoksalnie stało się to dzięki tzw. żelaznej kurtynie… Kult trwał bez przeszkód, bez przerwy!