23 marca 2025
Trzecia niedziela Wielkiego Postu „C”
„Nawrócić się” to wysiąść z pociągu, w jakim jedziemy i przesiąść się do innego, który jedzie w przeciwnym kierunku! „Poprawić się” to przesiąść się z jednego przedziału do drugiego, choć
kierunek już jest dobry (ks. Józef Tischner).
- Dziękujemy: ks. Tomaszowi oraz 4 paniom i 6 panom – uczestnikom Ekstremalnej Drogi Krzyżowej za odbytą pilegrzymkę i modlitwę w intencji parafii; p. Jarosławowi za naprawienie projektora multimedialnego.
- Nabożeństwa stałe – Wielki Post:
- PONIEDZIAŁEK – Boże Miłosierdzie.
- WTOREK – bł. Edmunda w intencji dzieci (wnuków) i młodzieży.
- ŚRODA – różaniec o pokój na Ukrainie i Ziemi Św.
- CZWARTEK – adoracja i spowiedź (do 20:30; pierwszy – całonocna).
- PIĄTEK – Droga Krzyżowa (17:15 dzieci i 18:30).
- SOBOTA pierwsza w miesiącu (rano) – ku czci Najświętszej Maryi Panny – Jutrznia, Msza św., nabożeństwo wynagradzające (fatimskie).
- NIEDZIELA: 7:30 Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP; 9:00 wypominki; 17:15 Gorzkie Żale.
- Zapraszamy do: Czytelni im. Tomka Wilmowskiego – wejście od strony kaplicy lub przez kawiarnię (prosimy o ciszę, by uszanować prawosławną Liturgię); Kawiarenki Ostaniec (niedziela, 11:00-15:00) – słodkie atrakcje przy poważnej muzyce.
- Dziś: III niedziela Wielkiego Postu; 7:30 Godzinki; 9:00 nabożeństwo wypominkowe IV;
- na Mszy o 10:00 reaktywacja 80 Szczepu Harcerek ZHR Iskra oraz inauguracja drużyny Na szczytach;
- po Mszy o 11:15 wręczenie pucharów mistrzom parafii w szachach (Szymon KORNILUK, Mariusz PRZYBYLIK, Krzysztof ŻEBROWSKI; jr Jakub SŁAWNIAK); 14:00 spotkanie II Equipe Notre Dame;
- 17:15 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym;
- 19:00 męski różaniec, a po nim spotkanie Rycerzy Kolumba;
- zbiórka do puszek na fundusz Wolica Ukrainie.
- Rekolekcje szkolne: poprowadzą – n/t Czuwajcie i módlcie się (ks. Andrzej Wolski dla SP Matki Teresy z Kalkuty) i n/t Słuchaj Boga (ks. Szymon Nowicki dla SP im. Alberta Einsteina i Jana Nowaka-Jeziorańskiego;
- PONIEDZIAŁEK i WTOREK w szkole;
- ŚRODA Msze św. w kościele (9:00; 10:00; 11:00). Spowiedź podczas Mszy św.;
- prosimy o pomoc w prowadzeniu śpiewu podczas Mszy św.
- WTOREK: uroczystość Zwiastowania Pańskiego; Msze 6:45; 9:00 i 18:00; na Mszy 18:00 Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego.
- CZWARTEK (27.03): g. 19:30 Sala pod Skarpą – cykl Wczoraj i Dziś (WiD) – film reż. Arkadiusza Gołębiewskiego „Kwatera Ł”. Od lata 2012 naukowcy pod kierownictwem dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka prowadzą ekshumacje na Cmentarzu Powązkowskim w W-wie, w miejscu pochówku żołnierzy i działaczy powojennego podziemia niepodległościowego, więzionych, katowanych, mordowanych w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Film to zapis ich pracy. Po filmie spotkanie z reżyserem i dyskusja. Zapraszamy!
- PIĄTEK: 17:15 Droga Krzyżowa dla dzieci; 18:30 Droga Krzyżowa dla małżeństw (prowadzi Kościół Domowy);
- Rekolekcje wielkopostne:
- SOBOTA (29.03) – ŚRODA (2.04); prowadzi ks. Nikołaj Bieliczew ze zgromadzenia ojców marianów (MIC) z Charkowa;
- NIEDZIELA (30.03): 19:00 papieski koncert pasyjny w wykonaniu Agnieszki Gertner-Polak (sopran) i Michał Markuszewski (organy);
- ŚRODA (02.04) – Kino Mundek zaprasza do Złotych Tarasów – godz.19:30 film dokumentalny „21.37” (w 20 rocznicę śmierci Jana Pawła II) – kinowa premiera filmu w Polsce.
- NIEDZIELA (6.04): Przedszkole Aniołów Stróżów organizuje świąteczny kiermasz (i 13.04) – w celu dofinansowania pielgrzymki najstarszej grupy szlakiem bł. Edmunda; wielkopostna kwesta do puszek na rehabilitację niepełnosprawnego 10-latka, Frania.
- Pielgrzymki – szczegóły i zapisy w zakrystii:
- 2025.04.06-11 rekreacyjne rekolekcje o nadziei (na podstawie encykliki Benedykta XVI Spe salvi) dla seniorów w Urlach (Ośrodek Caritas), poprowadzi ks. Adam;
- 2025.05.10. g. 7:00-19:00 (Koła Żywego Różańca) Loreto k/ Wyszkowa (Sanktuarium MB Loretańskiej);
- 2025.09:30-10.07 Lourdes, Monserrat, Barcelona (ks. Adam i Jarek) – brak miejsc.
- Ośrodek Charytatywno-Opiekuńczy Caritas w Urlach przyjmuje do Domu Opieki osoby starsze, względnie samodzielne, na stałe lub czasowo – zapewnia mieszkanie, wyżywienie, wsparcie asystenta, opiekę pielęgniarską.
- Stoliki: prasa katolicka – Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny, Idziemy; wielkanocne świece Caritas.
- Wolne intencje mszalne – rano i wieczorem – przez cały tydzień.
Główną troską Jezusa jest przekonanie ludzi, zwrócili się do Boga: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię! (Mk 1, 15). W języku greckim Nowego Testamentu tę postawę nawrócenia wyrażają dwa słowa: epistrefo = zawrócić, powrócić, np. gdy jest mowa o Janie Chrzcicielu, który wielu Izraelitów nawróci do Pana, ich Boga (Łk 1,16). Albo kiedy Piotr zwraca się do chrześcijan: Byliście jak zbłąkane owce, ale nawróciliście się do waszego pasterza i stróża waszych dusz (1 P 2,25). Te wezwania do nawrócenie odnoszą się ostatecznie do powrotu do Jezusa, naszego Pana i Pasterza.
I jeszcze ważniejsze słowo metanoia = nawrócenie, skrucha, pokuta. Pojęcie to składa się z dwu części: noein = myśleć i meta = robić coś po. Chodzi zatem o nowy sposób myślenia, ale i o ponowne przemyślenie. Jezus użył tego właśnie słowa 21 razy, np.: Czas się wypełnił. Nadchodzi już królestwo Boże! Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię! (Mk 1,15). Poprzez to nawrócenie Jezus chce usunąć fundamentalny nieporządek, który oddziela ludzi od Boga, i pragnie uzdrowić ten nieład u samych jego korzeni. Bez tej istotnej zmiany uporządkowanie relacji Bóg-człowiek nie jest możliwe: Zapewniam was: Jeśli się nie zmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego (Mt 18,3).