11 Maja 2025
4 niedziela wielkanocna
Ile razy mówimy: miłość, mówimy też: napięcie. Miłość stwarza napięcie – bo jest różnica, bo ona różnicuje, a zarazem wiąże w jedność. To jest jakby dramat miłości – że wiąże to, co jest różne, i różnicuje to, co jest pojednane. Historia miłości na tym polega, że wiąże i dzieli, dzieli i wiąże. A skoro Bóg jest miłością, to znaczy, że w Nim samym jest to napięcie… To napięcie we wnętrzu Boga. Bóg miłuje samego siebie, a miłować samego siebie to znaczy odkrywać w sobie jakieś różnice i jednocześnie te różnice łączyć (ks. Józef Tischner Krótki przewodnik po życiu).
- Bardzo dziękujemy organizatorom uroczystości pierwszej Komunii św.: m.in. katechetom, służbie liturgicznej i muzycznej, rodzicom.
- Wybory: Adam Mickiewicz w Panu Tadeuszu pisał: O roku ów…; wiosna jest czasem wielkich zmian, zwłaszcza tegoroczna: habemus papam – mamy papieża (został nim Leon XIV); wkrótce poznamy następnego prezydenta Polski; być może naszą parafię na Wolicy (bł. Edmunda Bojanowskiego) obejmie nowy proboszcz; prosimy o modlitwę w tych intencjach.
- Nabożeństwa majowe w naszej parafii: kościół – niedziele i święta 17:30;
- dni powszednie 18:30; pod krzyżami 19:00 (poniedziałek – ul. Kokosowa; wtorek – róg ul. Nowoursynowska/Nugat, środa – osiedle przy ul. Pawlaczyka, piątek – Kapliczka Katyńska (ul. Hlonda);
- módlmy się szczególnie o dobry wybór prezydenta Polski oraz mądre decyzje personalne w archidiecezji.
- Dziś: 4 niedziela wielkanocna; 7:30 Godzinki ku czci NMP; 9:00 wypominki II; 11:15 inauguracyjna Msza św. w Białym Tygodniu; 12:30 rocznica pierwszej Komunii św. dla szkół im. Matki Teresy z Kalkuty i Daniela: 17:30 nabożeństwo majowe; taca na energię; rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Powołania do służby w kościele.
- Dziś także: g. 9:00-19:00: Dzień Otwarty przedszkola Ziarenko (ul. Orszady 10) – zapraszamy rodziców dzieci w wieku 3-5 lat oraz ich znajomych, sąsiadów, przyjaciół. Będziemy zwiedzać nowe sale, plac zabaw… Pracownicy czekają przed Kościołem – będą przewodnikami! Osoby, które zapiszą dzieci do w ramach Dnia Otwartego mogą liczyć na korzystne rabaty.
- Tydzień:
- WTOREK: wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej.
- ŚRODA: święto św. Macieja, Apostoła.
- PIĄTEK: uroczystość św. Andrzeja Boboli, Kapłana i Męczennika, patrona Polski i metropolii warszawskiej.
- SOBOTA: 11:00 pierwsza Komunia św. uczniów SP A. Einsteina.
- NIEDZIELA: wybory prezydenckie – Episkopat Polski przypomina, że:
- udział w nich jest obowiązkiem obywatelskim i religijnym;
- zasadnicze elementy demokracji to: godność osoby, niezbywalne prawa, wolność i prawda, troska o dobro wspólne;
- 125 rocznica urodzin Karola Wojtyły;
- 16:00 rocznica pierwszej Komunii uczniów SP im. A. Einsteina;
- 19:30 Sala pod Skarpą – spektakl C.S. Lewisa pt. Podział ostateczny (wykonawcy – studenci Duszpasterstwa Akademickiego Sandał z parafii Najświętszego Zbawiciela) Sztukę pokażemy także w niedzielę 25.05 – g. 16:30 i 19:30.
- Maciej Syka – wychowanek duchowy o. J. Góry tropi miłosierdzie w świecie: wspomógł szpital w Zambii (prowadzony przez siostry służebniczki) darami z Polski, zmobilizował grupę wolontariuszy, która tam pojechała; po powrocie prawie umarł na malarię mózgową; nakręcił film Naprawdę daleko, o 15-latku z Madagaskaru, Leonidzie, który po pożarze swej wioski i szkoły, przez dżunglę, pieszo – dotarł do polskich misjonarzy; premiera – kino Wisła, PONIEDZIAŁEK 19.05, g. 20:00 (zaproszenia w zakrystii);
- CZWARTEK (22.05, g. 19:30): cykl Wczoraj i Dziś – Sala pod Skarpą – film pt. „Prawo – młodość i odpowiedzialność.pl” opowiada o młodzieży Zakładów Poprawczych, jak, przy pomocy wielkich gwiazd (sportowcy i aktorzy) odzyskują sens życia i motywację powrotu do uczciwości.
- Tegoroczne zamiary budowlane: zależą od decyzji personalnych i naszych możliwości finansowych; konieczne są jednak: montaż tzw. świetlików; zabezpieczenie (odwodnienie) trzech tarasów; przygotowanie dwu mieszkań, domku przy ul. Kokosowej 19, który grozi zawaleniem – zamieszkałby w nim emerytowany proboszcz.
- Na stoliku: prasa katolicka (Gość Niedzielny, Idziemy); książka Wojciecha Skowrońskiego Pomiędzy Wschodem a Zachodem.
Leon XIV – nowy Papież.
Robert Francis Prevost, ur. 1955.09.14, Chicago. Ukończył studia, wstąpił do Zakonu Augustianów. 1982 studia Rzym 1985-1999 misjonarz, Peru. Od 1999 r. w Chicago, m.in. Generał Zakonu. 2014-2019 Peru. Funkcje urzędnika Watykanu.
Zwraca uwagę jego wielokulturowość: pochodzi z rodziny włosko-francusko-hiszpańskiej z Ameryki Północnej. Wstąpił do Zakonu Augustianów (powstał w XIII w). Poznał kulturę latynoską (Peru) i europejską (Rzym). Zna wiele języków. Wrażliwy na sprawy społeczne. Ufamy, że będzie wierny tradycyjnej moralności chrześcijańskiej i ortodoksyjnej teologii.
In Illo uno unum (z łac. W Nim stanowimy jedno) – dewiza Leona XIV, wybrane wraz z sakrą biskupią 2014. Motto pochodzi z Objaśnień Psalmów św. Augustyna do Psalmu 127.
Pełne zdanie brzmi: Ipsi Christiani cum capite suo quod ascendit in caelum, unus est Christus: non ille unus et nos multi, sed et nos multi in illo uno unum.
Dla samych chrześcijan, których głową był Ten, który wstąpił do Nieba, Chrystus jest jeden: nie w tym sensie, że On jest jeden, a my jesteśmy liczni, lecz w tym, że my, liczni, w Nim stanowimy jedno.